| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am luat un Intel core2quad q6600@2.4GHz si la 100%load am undeva la 79C...E in regula?

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Pe site-ul Intel, scrie ca intre 62 si 71 de grade Celsius... deci mna, probabil e prea cald afara si de aia e temperatura asa mare. Ia un cooler aftermarket.

| Jipa95 a răspuns:

Prietene, la naiba are un tdp de 105W in full load. Cooler-ul stock nu prea face fata. Daca nu ai airflow in carcasa, atunci iti recomand sa iti pui minim 2 ventilatoare cu un fulx de aer cat mai ok. ti-ar scadea temperaturile considerabil la toate componentele si nu ar trebui sa mai investesti intr-un cooler aftermarket cu care ai racii doar procesorul.

| nutuxcristian a răspuns:

Cred ca mai conteaza si temperatura din camera, mai ales daca ai pc-ul in coltul camerei si aerisirea nu e tocmai favorabila.

| Prezidentul a răspuns:

Vezi sa nu explodeze...