| frederyc a întrebat:

Mi-am schimbat recent Router-ul cu unul nou, deoarece cel vechi nu suporta 100 Mbps. Acum am o problema: Conexiunea la internet e de 1000 Mbps dar cea de pe LAN1 e tot de 100 Mbps: https://gyazo.com/3e764cf5257d9973a66ea3460486e912

Multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce fel de cabluri ai?
Și eu am trecut la 1000Mbps, înainte aveam 150.
Cablurile pe care le aveam înainte suportau doar 100Mbps, asa ca am băgat în toată casa CAT7, care suporta 10000Mbps.
Am folosit cablu U/FTP, are ecranaj mai bun decât UTP... Și e în același timp destul de flexibil.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Router ul nou are sigur 1000Mbps?
Ce model e?

| frederyc explică (pentru NLS):

Mai mult ca sigur, routerul e TP link AX1500

| frederyc explică (pentru NLS):

Am cautat si eu pe internet. Cred ca e cat5 sau cat5e. Foarte posibil cat5 deoarece cat5 nu suporta 1000mbps, doar 100mbps. Accum merg sa vad

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Verifica si placa de retea! Poate ca ea are numai 10/100 Mbps! Iti trebuie una de 10/100/1000: https://www.pcgarage.ro/......mbps/Mbps. Daca ambele (cablul si placa de retea sunt bune atunci vei avea o viteza mai mare. Eu am abonament de 300 Mbps si ajung la 298.

| NLS a răspuns (pentru frederyc):

Da, suporta 1000.
Modem înțeleg ca nu ai, asa ca rămân cablurile, ce e de așteptat, dacă le ai de mai mulți ani.
CAT 5 nu oferă decât 100Mbps.

| frederyc explică (pentru NLS):

Am verificat si firele care merg prin toata casa, toate sunt 5e, deci ar trebui sa mearga

| NLS a răspuns (pentru frederyc):

Atunci e placa de rețea, dacă pc ul e foarte vechi.
Placa mea de baza e din 2011, dar are 1000Mbps, insa nu toate aveau, pe acele vremuri.
Altfel, dacă placa de rețea e de 1000Mbps, e foarte ciudat.

Teste de viteza ai făcut?

| frederyc explică:

Pc-ul e de 2 zile. L-am cobectat acum direct la router si avea 1000 mbps. Problema e, calculatorul meu e in partea opusa de router, asa ca am tras cabluri prin casa, care sunt cat5e. Nu inteleg de ce am tot 100mbps

| NLS a răspuns (pentru frederyc):

Daca la router merge cu viteza corespunzatoare, sunt cablurile.
Insa la router prin ce cablu l-ai conectat?

Nu poti imprumuta un cablu mai scurt CAT5e sau preferabil CAT6 de la un vecin?