| albonifiras06 a întrebat:

Salut,TPU! Scuze daca nu am pus intrebarea in categoria buna, dar hai sa trecem la subiect. Am un router de 300 Mbps si am un abonament de 200 Mbps. Vreausa trec la unul de 1000 de Mbps. Router-ul meu va suporta?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E cazul sa treci la abonamentul ala de 1000 cand ai un router care suporta, o placa de retea de 1Gb, un ssd si mai ales un abonament care iti garanteaza viteza aia. Altfel viteza e doar de marketing si o poti atinge in conditii idele. in realitate sunt atat de multe variabile care nu iti vor duce niciodata viteza nici pana la cei 200 care ii ai acum

| K0sti a răspuns:

Evident ca NU!

| Gabitzu246 a răspuns:

Haha, nu stiu ce ai putea face cu 1000 de mb dar daca tot vrei iti trebuie un modem care sa suporte 1000 de mb o placa de retea potenta un procesor ex: I5, I7, sau amd fx 8350, 6300 etc, un SSD, daca nu ai si un pc bun acei 1000 de Mb vor fi pe degeaba ca vei putea folosii maxim 600 mb, poate. Daca nu va suparati imi puteti spune si mie la ce va foloseste 1000 de mbps?

| Vofuse a răspuns:

In primul rand, prietene, trebuie sa stii daca in blocul tau sunt trase cabluri optice deoarece 1000 mbps sunt numai pe cabluri cu fibra optica. In al doilea rand, o sa suporta dar o sa transmita numai acei 300 mbps. Bafta!