| anonim_4396 a întrebat:

Nu de mult am instalat visual studio 2013 am creat un program c++ cu inmultire, am facut 7/2 si in loc de 3, 5 mi-a dat doar 3.De ce? Puteti sa imi spuneti si cum pot sa rezolv de ce va rog?
Dau funda

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca imparti mereu un integer la un integer si rezultatul va ti tot integer.

Incearca sa imparti un double/float la alt double/ float si rezultatul va fi si el corespunzator

1 răspuns:
| Zaygon a răspuns:

Cum ai declarat variabilele? rezultatul sub ce forma este? vezi ca inainte sa faci impartirea sa faci cast la float.
Eu am facut doar C asa ca iti las codul meu:
#include

int main()
{
float b;
b=(float)7/2;
printf("%f", b);
return 0;
}