| Nume6 a întrebat:

Salut. Nu inteleg care e diferenta dintre analogic si digital. Poate ma ajutati voi, mersi.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Digital = 0 și 1
analogic = sinusoidal și incâlcit

| Nume6 explică (pentru sierra1):

Adică?

| mihaela000ela a răspuns:

Intra pe bumotors! si vei gasi raspuns specializat, la intrebarile tale.

| sierra1 a răspuns (pentru Nume6):

Cu plăcere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Analog: semnal electric prin cablu, semnal continuu, unde normale naturale, ca si curentul electric alternativ. Se masoara cresterea frecventei sau intensitatii care creste treptat gradual, ca si cum ai roti un buton gen la radio, acea rotire se transmite.

digital: semnal electric prin cablu sau orice mediu care accepta semnalul de tip puls cu intreruperi periodice gen fibra optica, se trimit practic 1 si 0 zau ceva de genul care se decodeaza digital. Imagineaza-ti ca in cazul asta apesi un buton si nu il rotesti

| Nume6 explică (pentru anonim_4396):

Digital nu inseamna să ai router?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nume6):

Nu, codul morse e cod digital tehnic vorbind, daca se face cu semnale de lumina.

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns:

Grafica
iei un pix si tragi o linie pe o hartie, cate puncte sunt pe linia aia?
raspuns: un numar INFINIT
iei o tableta si tragi o linie cu un pen, cate puncte sunt?
raspuns un nr FOARTE FINIT, pentru ca fiecare pixel e un punct

televiziune, audio, video
semnalul analogic e o sinusoida complexa care variaza in functie de imgine si sunet
cel digital e format NUMAI din 0 si 1

initial, cand rezolutiile erau foarte mici, analogic-ul era mult mai tare decat digitalul, insa in ziua de azi cu 4k and sheet, digitalul e mult mai tare decat analogic-ul