| JohannesZu a întrebat:

bai oameni buni care ajutati, faceti-ma si pe mine sa inteleg cine stie, intre Cablu RCA si Cablu digital Coaxial exista vreo diferenta? Ca sa stiu daca mai cumpar alt cablu digital! Diferenta care am vazut-o eu a fost doar ca cel RCA masa o are sub forma de aripioare in schimb digitalul o rotund complet fara forme!

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

In mare da. Cablu de cupru cu fir cald + ecran. Acum nu stiu daca la astea "digitale" e cablul mai altfel. N-am avut niciodata unul din asta in mana.

5 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Sunt 2 chestii total diferite. Ce aparate vrei sa legi, cu ce tip de semnal? Da te rog mai multe detalii. Mufele RCA se folosesc pentru semnal audio/video (complex), de obicei GALBEN pentru semnalul video respectiv ROSU si ALB pentru cele 2 canale audio L (stanga) si R (dreapta). Cablul coaxial (sau de antena) foloseste ori mufe tip "antena tv" ori mufe tip F (cu filet). Semnalul de tip "cablu digital" este semnal de tip RF (antena) si cablul si mufele sunt aceleasi de 40 de ani incoace.

| JohannesZu explică (pentru andreia67):

Vreau sa fac legatura intre un TV si un soundbar! nu am decat coaxial la TV ca altfel legam prin optic!

| JohannesZu explică (pentru andreia67):

Deci semnal de sunet! Te intreb asta pentru ca pe toate ambalajele cablurilor digital coaxial am vazut ca apare scris si RCA

| andreia67 a răspuns (pentru JohannesZu):

Am inteles acum. Sunetul digital se poate transmite in 2 moduri, cu cablu optic sau cablu coaxial de cupru. La coaxial mufa folosita este RCA. Trebuie sa ai intrare de sunet digital coaxial (pe mufa RCA) si pe soundbar. Mare grija ca este diferenta intre iesirile/intrarile de semnal audio (analogic) de sunet pe mufe RCA si de iesirile/intrarile de sunet DIGITAL (unde se foloseste o singura mufa RCA).

| JohannesZu explică (pentru andreia67):

Da da multumesc am vazut, de obicei ele sunt cu Negru la digital! Deci in mare e acelasi cablu nu?

| andreia67 a răspuns (pentru JohannesZu):

In mare da. Cablu de cupru cu fir cald + ecran. Acum nu stiu daca la astea "digitale" e cablul mai altfel. N-am avut niciodata unul din asta in mana.