| Spider203 a întrebat:

O sa fie Black Friday în aceasta primăvară?

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

La noi termenul de "Black Friday" și-a pierdut orice semnificație.

În Statele Unite, Black Friday este unul singur pe an, într-o zi foarte clar stabilită: ziua de vineri de după Thanksgiving Day. Iar reducerile sunt de multe ori reale și consistente.

Vânzătorii din România au observat că acest concept prinde foarte bine la noi, așa că fac "Black Friday"-uri ori de câte ori consideră că anunțarea unor promoții le vor aduce încasări mai mari.

Problema este că în 95% din cazuri, aceste promoții sunt false. Prețurile sunt umflate artificial cu o zi înaintea promoției pentru ca în ziua respectivă să anunțe "reduceri" care în realitate aduc produsele la prețul lor real. Sau pur și simplu sunt printate niște etichete cu un preț mai mare tăiat și prețul real prezentat ca fiind cel "de ofertă".