| CristiXP a întrebat:

Salut.
Pe acest PC.i3 530 2.93 GHz, ramii viteza and voltaj PC3-8500U, 1066MHz, 1.5V, CL7
merge sa pun rami de 1600mhz ddr3?
are 6gb ram ddr 3, Placa video Nvidia 9300GE, sursa de 500.
mai multe specificatii nu detin ..deoarece cineva mi-a propus sa il cumpar si ..sunt in dubii daca merita.

Răspuns Câştigător
| Alexul99 a răspuns:

Este posibil sa iti mearga, dar nu sunt sanse de 100%..recomandat este sa alegi aceeasi placuta de ram pe care o ai deja instalata pentru a mari memoria.
Si chiar daca ti-ar merge, o sa iti citeasca ramii la doar 1066mhz.

4 răspunsuri:
| CristiXP explică (pentru Alexul99):

Nu pot face in asa fel incat sa o citeasca la 1600?
intreb si eu ..asa e cand esti mai neexperimentat in ale IT-ului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru CristiXP):

Depinde cat suporta placa de baza. Daca spuneai denumirea placii te ajutam.

| Alexul99 a răspuns (pentru CristiXP):

Nu se poate, odata ce una dintre nemorii are 1600 si alta 1066 intotdeauna o va citi pe cea mai slaba.
Iao logic, cum poate cea de 1066 sa ajunga la 1600? este imposibil, drept urmare o trage in jos la 1066 si pe cealalta de 1600. Sper ca te-am lamurit.

| Alexul99 a răspuns (pentru Alexul99):

Memorii*