| Xenoverse a întrebat:

Pe laptopul meu am instalat trei partitii si cand o sa reinstalez windows-ul din trei partitii vreau sa fac doua unul pentru windows si altul pentru muzica, filme, jocuri etc. Dati-mi va rog un sfat cum sa fac operatiunea asta, dau funda desigur.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Hardul se poate partitiona in timpul procesului de reinstalare a sistemului de operare. Trebuie sa ai in vedere ca informatia de pe acele partitii va disparea, de aceea e recomandat sa le transferi pe spatii de stocare externe (stick, hard extern, cd/dvd).
Sfatul meu e sa faci doua partitii, asa cum ti-ai propus. Daca creezi doar una (partitia C), si apar probleme grave in Windows, risti sa pierzi toate informatiile de pe hard, cand vrei sa reinstalezi sistemul. O a doua partitie e ca o metoda de siguranta, dar cred ca stii deja asta.

5 răspunsuri:
| Cronos126 a răspuns:

Foloseste un program de stergere a partitiilor.

| EusebiuPWN a răspuns:

Chiar la inceputul reinstalarii o sa te puna sa-ti configurezi partiile, tu trebuie sa le stergi pe toate, iar mai apoi creezi doua. De exemplu daca ai 500gb, iti faci una de 300, alta de 200, sau cum vrei tu.

| Deserth a răspuns:

Nu face partitii, lasa doar una e mai bine pt.hardisk si se misca mai repede sistemul

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Asa e are dreptate Deserth lasa doar o partitie si totul va fi ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosește: https://www.partitionwizard.com/
Îți recomand să îți faci un backup la datele stocate. Succes!