| xdpicolino9495 a întrebat:

Vreau sa reformatez calculatorul si ma gandesc ce partitii sa fac:
am 2GB ram, hardul de 500.
Acum momentan am Windows 7 si vreau ca sa bag Windows XP...
Vreau sa fac 2 partitii "C" si "D"
"C" vreau sa fie doar pentru programe
"D" sa fie pentru filme, muzica, jocuri...si altele
ce partitii ma sfatuiti sa fac?
Dau funditaaabig grin

Răspuns Câştigător
| χεςρυψχ a răspuns:

Iar la partia "D: pui "491520" (restul de 420 GB)...>>> nu 420 scuza-ma ..restul de 480 GB

8 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Dacă vrei să instalezi toate programele și jocuri în C:/ atunci cred că ar fi bine să-l faci de 150Gb, iar restul la D:/. Totuși eu îți recomand să faci C:/ de aproximativ 70-80 Gb, iar restul pe D:/ și să-ți faci folder separat în D:/ cu Jocurile instalate.

| χεςρυψχ a răspuns:

Atunci fa partitia "C" de 20 GB doar pentru Wiondows. (deci nu bagi nimic in ea ...doar windows-ul)

Partitia "D" de 480 GB (in care pui cateva foldere cu... de exemplu:

1.Muzica-(pui muzica)
2.Filme-(pui filme)
3.Jocuri-(pui jocuri)
4. Poze-(pui poze)
5.Documente (scoala, servici)
6.Altele (kituri)

Iar in aceste foldere pui fisierele.
In felul asta sunt si usor de gasit!

Bafta!

Daca faci cum am spus eu PC-ul o sa-ti ruleze mult mai rapid deoarece partitia "C" cu Windows-ul este curata fara alte programe in plus care sa incetineasca viteza de lucru!

Bafta!(din nouhappy )

funda.....plzz?

| xdpicolino9495 explică (pentru χεςρυψχ):

20Gb pun 20000? sau cum?
daca poti sa-mi explici asabig grin
ps: nu imi apare sa-ti dau funditastraight face

| χεςρυψχ a răspuns (pentru xdpicolino9495):

20 GB reprezinta 20480 MB deci pui "20480" deoarece 1 GB reprezinta 1024 MB iar 20 GB (1024x20 GB) reprezinta 20480 MB

| χεςρυψχ a răspuns (pentru xdpicolino9495):

Vezi ca la raspunsul meu in coltul din dreapta sus apare o funda incolora dai click pe ea si "fa-o colora" adica imi dai fundita big grin

| χεςρυψχ a răspuns:

Deci la partitia "C" pui "20480". (20 GB)
Iar la partia "D: pui "491520" (restul de 420 GB)

Sper ca te-am ajutat! big grin tongue
Funda? :::::big grin

| χεςρυψχ a răspuns (pentru χεςρυψχ):

Iar la partia "D: pui "491520" (restul de 420 GB)...>>> nu 420 scuza-ma ..restul de 480 GB

| bIaYGI a răspuns:

C-pentru Xp se face de 20gb
iar pentru 7 minim 30gb
D-Muzica
E-Filme si video
F-Jocuri
G-Download

| xdpicolino9495 explică:

20Gb pun 20000? sau cum?
daca poti sa-mi explici asa