| anonim_4396 a întrebat:

Poate cineva sa ma ajute sa fac un sistem de gaming/editing pana in 2000-2200 euro(10 000 lei) Am aceste monitoare:
Acer XG270HU - 1ms - 144HZ - 2560 x 1440 - DVI, HDMI, DisplayPort
BenQ XL2720Z - 1ms - 144Hz - 1920 x 1080 - DVI, HDMI, DisplayPort, VGA
BenQ GL2760 - 2ms - 60 Hz - 1920 x 1080 pixeli - DVI, VGA, HDMI

M-am decis sa cumpar aceste componente
Thermaltake Suppressor F31 Tempered Glass Editio; Intel Core i7-7700K; GeForce GTX 1080 Ti 11GB Founders Edition; acestea insumandu-se undeva la 1150 euro (5200 lei); si as mai avea nevoie de recomandari pentru placa de baza,sursa, si ceva fan de cooling si memorii ram si o saracie de unitate optica care sa ajunga undeva pana la 2400 de lei, restul de 2000 i-as aloca pentru un SSD de 1 TB si un HDD de 2 TB, si @ 400 de lei pentru Windows.

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2631690/
L-am facut ca pentru mine.
Ledurile le-am ales in ton cu ventilatorul cu led albastru fata care vine cu carcasa. Daca nu vrei tot asa sau ilumanari inauntru, desigur, poti modifica ca doar e al tau :).
Tare, foarte tare, sa-l stapanesti sanatos.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca vrei sa faci si streaming/encoding, mergi fara frica pe Ryzen. Nu are sens sa te intinzi la un ssd de 1 TB, ia banii aia si baga-i in racire/sursa. La ce setup ai tu ca monitoare, as lua doua GTX 1080-uri simple si as face SLI.

| AndreiM77 a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2631630/
Am mers pe amd, mai exact un r7 1800x pentru ca acest procesor este super din toate punctele de vedere, lasa majoritatea procesoareleor i7 in urma, in special pe partea de editare video.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AndreiM77):

Multumesc, dar m-am lamurit demult cu AMD, nu mai cumpar nimic de la ei.

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trimite un email la pcgarage si te vor, au mailbox miercuri si raspund la intrebari, sau vorbeste cu un operator pe site iti vor spune exact de ce ai nevoie, ca sunt experti pana la urma, pe aici nu prea gasesti pe cineva care sa te indrume corect, fiecare vine cu parerea lui si nu prea te ajuta, devii confuz.
IN bugetul tau ai avea nevoie de un gtx 1080 ti, un i7 7700k care ar fi suficient, sursa de 650w este arhisuficient, nu ai nevoie de mai mult, procesorul are un dtp de 95w, placa video ~80w, si restul de componente, daca vrei un SLI o sursa de 700-750w, este mai mult decat suficient, daca faci editare video, chestii, etc, ai nevoi de un ssd, preferabil de 500gb (foarte multe softuri de editare lucreaza cu fisiere de dimensiuni mari, in special cele video, editezi unul de 12, 17, 27 gb, ai nevoie de stocare rapida, pentru ca unele programe iau fisierul si il muta dintr-o parte in alta pe unitatea de stocare si in cazul asta ai nevoie de stocare foarte rapida ca sa nu stai 2 ani sa editezi ceva), gasesti multe, preferabil un Samsung evo, etc. Ram... 32gb e suficient, intotdeauna e bine sa ai mai mut. La placa de baza nu te arunca la una scumpa, ca toate fac acelasi lucru.
Am facut al pc, il poti vedea mai jos:
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2632062/
Aici am mers pe Intel si poti schimba carcasa daca nu-ti place in functie de preferintele tale.

| DavidoffUser a răspuns (pentru AndreiM77):

Scuza-ma ca ma bag, dar cand faci pc-uri de 100 de milioane cu procesoare K, nu trebuie sa te zgarcesti la placa de baza, nu trebuie sa luam acum modelul de varf ca nu vrem sa batem vreun record mondial in overclocking, dar trebuie tinut cont de durabilitate-stabilitate-OC-performanta, nu doar de care-i mai ieftina.Una e sa faci OC pe una cu reputatie si pe care altii au mai facut in care amandoua componentele sunt stabile si una e sa faci pe una care e entry-level in asa ceva.

FE vine de la Founders Edition (este placa asamblata si racita de nVIDIA) si selectia de alte modele trebuie facuta cu multa grija si sare de 40 de mil pentru un model demn de luat in considerare.Cum am zis mai sus, racirea pe FE e pusa de cei de la nVidia, viteza si toate celelalte sunt setate tot de ei garantand fiabilitatea, temperatura si stabilitatea placii.Doar n-ar fi atat de naivi sa riste reputatia companiei punand pe cea mai rapida placa pe care o produc o racire slaba...
Legat putin de consum, treaba sta asa:
-i7-7700k tdp 91W -full load 91-95 (difera de la chip la chip); full load si OC (depinde cat ii dai ) 120-125
-1080 ti -full load ~280;

| AndreiM77 a răspuns (pentru DavidoffUser):

Fii atent, in primul rand omul nu a spus nimic de OC, ok?
Sin legatura cu placa video, de ca sa alegi una stock, adica un FE?
Cand ai un buget asa mare, nu prea merita sa alegi un FE, un gamer adevarat si cineva care face editare si vrea putere va alege varianta custom de la Asus, msi, palit, etc, care au racire mult mai buna, frecventele GPU-ului sunt ridicate, ceea ce asigura performante mai mari si in banii astia nu alegi varianta cu 8gb, mergi pe cea de 11gb, ca... de ce?
Si legat de consum imi place sa rotunjesc valoarea, ca sa fiu mai sigur, si cu placa video, nu am stiut de consum, aici da recunosc, nu am stiut ca consuma atat, dar... incearca sa te "maresti".