| TheGodfatherDumDeeDum a întrebat:

Salut, pot pune procesor Intel pe pe placa asta de baza: ASUS A55BM-E? Intreb pentru ca habar n-am daca o placa de baza poate suporta procesor de la branduri diferite sau sunt o categorie de placi de baza doar pentru procesoare Intel si altele pentru amd.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O placa de baza are un socket. Acel socket difera de la placa la placa. Mai mult de atat, la placile mai vechi conteaza si FSB-ul (Front Side Bus) adica rata de transfer a informatiei intre placa de baza si procesor. Ai aici ce procesoare suporta: http://p.pw/bajAdo
Vezi sa astepti 5 secunde si sa apesi skip ads.

| SilviaDulcik a răspuns:

Nu, deoarece acea placă de bază suportă numai procesoare AMD FM2 și FM2+.