| NeluFerchi a întrebat:

Se poate ca o placuta ram sa nu mearga numai pe amd? Asa am auzit dar nu cred

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu exista asa ceva dar trebuie sa tii cont de doua proprietati. Una este capacitatea. Daca placa de baza nu suporta decat 2 Gb pe slot nu vei putea pune 4 Gb.
A doua este frecventa. Daca placa de baza suporta mazim 1066 Mhz nu vei putea pune placuta de memorie cu frecventa de 1333 Mhz. Si mai este un chitibus. La DDR si DDR2 nu vei putea pune doua memorii diferite ca frecventa. La DDR3 vei putea pune 1333 Mhz cu (sa zicem) 1600 Mhz dar vor merge amndoua cu 1333 Mhz.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Se poate daca placuta aia de ram e facuta fizica doar pentru placa aia de baza

| danutzu96 a răspuns:

Ma indoiesc ca modulu acela de memorie ram este proiectat doar pentru arhitectura amd. Sunt module RAM care desi sunt compatibile teoretic, nu functioneaza pe anumite placi de baza.