| Darr1u5 a întrebat:

Stie cineva cum as putea conecta cablul TV la televizor prin mufa de intrare scart? (sau imi trebuie un convertor de semnal?) sau cum as putea imbunatati calitatea semnalului TV, tinand cont ca mufa de intrare in TV e putin stricata?

8 răspunsuri:
| MiddyMo a răspuns:

Depinde de furnizatorul tau, poate iti pune la dispozitie un decodor SD/HD. Decodorul si TV-ul (daca TV-ul suporta scart) le poti lega printr-un scart. Iar pentru calitatea semnalului, anunta furnizorul, pentru daca mufa este degradata nu stiu ce ai putea face tuwinking

| darrio2007 a răspuns:

Schimba mufa(de intrare cum zici tu)de la cablul coaxial.I se mai spune si banană. Costa 1 leu.Ca sa faci ce spune Middy inseamna multa cheltuiala in plus.

| Darr1u5 explică (pentru darrio2007):

Asta nu ar fi o problema, insa m-am referit la mufa de intrare a televizorului si nu a cablului. Nu cred ca se poate schimba doar daca duc Tv-ul la reparat laughing

| Darr1u5 explică (pentru MiddyMo):

Stau la camin si nu stiu cine este furnizorul TV si oricum nu as putea vorbi cu el. M-am gandit totusi, daca as putea cumpara un convertor de semnal(din analog in digital) si atunci sa il conectez prin scart. Sau o alta solutie, dar nu cred ca atat de eficienta, sa cumpar un amplificator de semnal..nu stiu sad
Mersi oricum happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Darr1u5):

Cred ca nu prea ne intelegem.Cand vorbesti de mufa de intrare este vorba de cea a cablului coaxial.Care o bagi in mufa de la tv.Ok?

| Darr1u5 explică (pentru darrio2007):

Uite e vorba de mufa de intrare ANT IN din poza de mai jos:
http://i0.wp.com/cristianls.ro/cache/2013/05/mufe_televizor.jpg

| darrio2007 a răspuns (pentru Darr1u5):

Da.De asta vorbeam si eu.Tie iti trebuie asta. Sursa:http://elfabo.ro/......ity-74.jpg

| Darr1u5 explică (pentru darrio2007):

Oh...tot nu m-ai inteles laughing
Deci eu am cablu coaxial, foarte bun, cu doi capeti care au mufe foarte bune.
Dar, cea care apartine televizorului(din poza care ti-am trimis) - e stricata. Deci eu nu pot sa cumpar una si sa o inlocuiesc, pentru ca nu are legatura cu cablul.
Dar cred ca si daca ar fi toate bune, tot nu as avea calitate. Eu stiu pentru ca acasa( unde locuiesc, deci nu aici la camin) am antena prin satelit si calitatea imaginii e de 100 de ori mai buna.

In fine... sper sa reusesc sa il conectez cumva prin scart, cu un decodor sau un convertor analog-digital, sau cel putin sa cumpar un amplificator de semnal.