| Costi21FTW a întrebat:

Salut sunt clasa a 10-a si la noi au inceput proiectele pe calculator. Mai am multe zile in care il las deschis 24/24 nu tot timpul dar se mai intampla. De la un timp a incepu pc-ul sa mearga putin mai greu si jocurile si tot e de la asta ca il folosesc mult? PS: am acest PC de 3 luni are i7 si gtx 750TI deci nu e vechi

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E bine daca-l folosesti in sleep mode sau chiar in hibernare, va reduce consumul si uzura componentelor.
Camd "trezesti" calculatorul, el incepe sa faca update-urile nefacute inca, ceea ce incetineste calculatorul.
Urmareste Led-ul hard disk-ului si lasa neatins calculatorul pana ce este aprins sau palpaie intens!
Dupa 1-2 minute de linistire al palpaierii Led-ului poti sa te apuci de jocuri si vor functiona fara probleme...

| EternalIce69 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie doar ca il dadeam pe sleep mode, mi s-a stricat placa ram din cauza consumului de memorie deci chiar daca ai i7 si gtx 750TI nu ar trebui sa il tii deschis. Parerea mea

| Uniberus a răspuns:

Iti recomand sa mai bagi niste rami, sa iti reinstalezi windowsul, du.te in power option si dai ajust for best prformance si mai inchide.l