| Aditranda a întrebat:

Tocmai ce am cumparat un laptop Asus s15 s530fa si am o problemă. Sistemul de operare cu care a venit laptopul este Endless os linux. Eu vreau sa instalez Windows 10 de pe stick si atunci cand ii dau instalare imi zice sa selectez driverul pentru instalat. Eu nu am cum sa instalez drivere pe linux pentru că acest sistem de operare nu rulează exe. Am schimbat porturile usb, pe 2.0, degeaba. Am cumparat si un DVD RW extern, tot degeaba, aceeași prostie. Poate este ceva din bios ce pot modifica. Nu mai stiu ce sa mai fac. Are cineva vreo idee ce se întâmplă?

6 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

"după stick si atunci cand ii dau instalare imi zice sa selectez driverul pentru instalat. "

Pai alege partitia pe care vrei sa instalezi wtf...Nu ai o lista cu mai multe partitii?

| Aditranda explică (pentru Bogdan70001):

Nu imi arată partițiile. Cand ii dau instalează acum imi apare o fereastră in care imi zice asta. Computerul dvs are nevoie de driverul de instalare si sa introduc un cd cică...

| CM7YRE a răspuns:

Https://www.asus.com/Laptops/ASUS-VivoBook-S15-S530FA/HelpDesk_Download/
Drivere ca sa le ai la zi.
Windows, cum sa instalezi:
https://www.youtube.com/watch?v=f8u21DbvqXY
Nu "dupa stick"; bootezi frumos, etc.
Vezi sa ai ultima varianta de bios, trebuie sa-ti detecteze hdd-ul/ssd-ul orice ar fi, vezi sa fie pe ahci (desi nu cred ca poti sa il pui altfel).
Fa stick-ul si cu Rufus si cu mai multe variante, odata ce iti deschide un OS trebuie sa iti vada partitiile daca totul e facut clean. Rar unele laptopuri fac ce zici tu. Sau du-l la cineva care se price (daca esti prin apropiere de Ploiesti, lasa mesaj si poate se rezolva).

| Aditranda explică (pentru CM7YRE):

Eu am rahatul ala de bios in albastru si gri. Ai vreo idee cum fac sa upgradez bios ul? după endless bineînțeles

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Aditranda):

Fa un stick bootabil cu rufus si incearca alta versiune de WIndows

| CM7YRE a răspuns (pentru Aditranda):

Cum adica "dupa endless"? Descarci de pe site bios-ul de mai sus, intrii in bios si faci un upgrade. Ceva similar: https://www.youtube.com/watch?v=UsUlxPDGkaU
Albastru sau nu, procedura e la fel: descarci fisier pe stick, intrii in bios, faci upgrade.