| joJO332 a întrebat:

Tocmai ce mi-am instalat un windows 10. L-am pus pe SSD, iar cand dau la THIS PC, nu imi arata și HDD-ul, ci doar SSD-ul. Trebuie facut un update sau nu am instalat ceva cum trebuie?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu ai specificat daca HDD-ul e nou si gol.
Eu am presupus ca da, asa ca...

1. Intai incearca sa faci update-urile din Windows Update.
O sa vina probabil de mai multe ori, nu o sa instaleze totul din prima cautare/rulare.

2. Verifica daca e vazut in BIOS/(UEFI)
Si tot in BIOS, verifica daca e activ profilul AHCI.

3. Altfel, DACA nici maine dupa ce se instaleaza toate update-urile nu il vede, introdu: (fara ghilimele)
"disk management"
in caseta de cautare
si deschizi ce apare (Create and format Hard Disk partitions)

Se va deschide utilitarul Disk Management, unde sunt listate in partea de sus toate unitatile de stocare si dedesubt toate partitiile.

Daca apare acolo, e semn bun, doar ca va trebui creata o partitie, (sau mai multe, in functie de marime, dorinta si necesitati).

Daca e un HDD avut anterior, poti aplica aceeasi pasi, insa vei pierde toata informatia de pe el.

1 răspuns:
| joJO332 explică (pentru NLS):

Multumesc mult! Am inteles care era ideea.