| georgik99 a întrebat:

Tocmai mi-am pus Windows 7 intr-un mod cam gresit: cu upgrade din windows XP. ei... si in loc sa inlocuiasca fisierele windows-ului XP a pus nou windows pe D:\ straight face Mda si am 2 intrebari:
1)Cum sterg restul de fisiere fara nici un CD? Adica am sters ce s-a putut da au mai ramas fisiere care nu se pot sterge... Zice ca n-am permisiunea.
2) Nu e legata de problema mea... Deci am Intel(R) 82865G Graphics Controller si windows 7 zice ca nu am driver compatibil WDDM... Poate cineva sa-mi dea si mie un driver compatibil WDDM sau cum sa pornesc AERO tranparent? Am incercat optiunea cu REGEDIT si nu a mers

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1)Bootloader-ul lui Windows 7, ce include o intrare si pentru Windows XP se afla pe disc-ul C(nu pe D), unde se afla si fisierele lui XP. Daca formatezi partitia C atunci va disparea si bootloader-ul lui 7, asadar nu va mai boota Windows-ul de pe PC. Tot iti trebuie DVD-ul de Windows 7 ca sa repari bootloader-ul(Startup Repair). E acolo o optiune/facilitate prin care imediat dupa ce bootezi, inainte sa alegi sa se instaleze 7, dai click pe un link mai in partea stanga a ferestrei. "Repair problems" sau ceva de genul asta...
Ma tem ca nici ce-am descris mai sus n-ar ajuta prea mult. Fara vreun DVD/USB ma tem ca nu poti face nimic...nici macar sa formatezi partitia C.
2)Placa aia video nu e capabila de Aero. E prea veche! Drivere WDDM exista doar pentru placi capabile: DirectX9c/Shader Model 2. Vezi ca scrie si pe Wikipedia de cerintele minime.

4 răspunsuri:
| geo691 a răspuns:

Dai format la c (dai click dreapta pe c si format) din pacate placa ta video nu suporta windows 7 asta am gasit pe site oficial dar poti incerca draivaru asta dar o sa vezi ca nu scrie la compatibilitate windows 7

| SpeciMen a răspuns:

Trebuia sa formatezi partitia unde se afla Xp-ul inainte sa instalezi W7. Ca sa stergi ce a ramas in C baga DVD-ul de la W7 si cand iti apar partitiile dai click pe C si dai Format. Atentie: dupa ce a terminat de formatat scoti dvd-ul si dai restart! gata! happy

| SpeciMen a răspuns:

Iar pentru placa video, du-te pe site.ul Intel si descarca ultima versiune de driver. daca dupa update tot nu iti merge inseamna ca placa nu suporta AERO. fundahappy