| StefanAdy a întrebat:

Acum cateva zile mi-am luat un router wirelles TP-LINK WR840N si eu am internet de la RDS & RCS si am conectat cablul acela albastru de la Rds in Router si becul de la router lumineaza portocaliu iar cand il bag in alte locuri din router lumineaza verde. Spun acest lucru ca sa stiu daca routerul are ceva pentru ca atunci cand incerc sa accesez internetul pe telefon prin wifi nu pot.Imi arata ca sunt conectat la wifi dar de fiecare data cand incerc sa accesez ceva legat de internet cum ar fi Fcaebook sau Youtube pur si simplu nu merge.Am incercat si cu alt telefon si cu o tableta dar acelasi raspuns imi spune ca nu sunt conectat desi sunt.Si mai tin sa mentionez ca routerul este conectat la modem-ul de la Rds.Va rog ajutati-ma spuneti-mi ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| GL757W a răspuns:

In primul rand trebuie sa conectezi cablul de net din router in pc/laptop, asigurate ca ip(adresa routerului este corecta) de obicei o gasesti pe router, cand te apuci de treaba asta cablul trebuie sa fie unde in mod normal intra cel de internet iar celalalt capat la tine in pc

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inainte de a putea sa folosesti router-ul trebuie sa-i faci configurarea. La cumparare ai primit o brosurica sau CD si acolo iti explica toti pasii pentru configurare. Abia apoi conectezi router-ul la internet si o sa ai semnal wireless.

| K0sti a răspuns:

Gogule, citeste drac' manualul ala de la router, ca de aia ti l-au dat!

| GL757W a răspuns:

Router -ul are un IP cu acel IP te conectezi la setari..acolo bagi userul si parola de la RDS http://www.cleancss.com/router-default/TP-LINK/TL-WR840N

| StefanAdy explică (pentru GL757W):

Poti sa ma ajuti cu un tutorial sau sa imi explici mai indetaliat

| StefanAdy explică (pentru GL757W):

Imi da eroare cand scriu ip in bara de la Browser si pe orice site as incerca imi da eroare ce fac?

| GL757W a răspuns (pentru StefanAdy):

Credeam ca ai inteles din acel tutorial

| StefanAdy explică (pentru GL757W):

Mersi mult am reusit sa rezolv problema chiar m-ai ajutat mult mersi inca o data!

| GL757W a răspuns (pentru StefanAdy):

In primul rand trebuie sa conectezi cablul de net din router in pc/laptop, asigurate ca ip(adresa routerului este corecta) de obicei o gasesti pe router, cand te apuci de treaba asta cablul trebuie sa fie unde in mod normal intra cel de internet iar celalalt capat la tine in pc