| anonim_4396 a întrebat:

am achizitionat azi un telefon nou, Huawei p9 lite mini. intrebarea mea este urmatoarea? Se mai formateaza bateria la inceput? Pt ca avea 60 % cand l-am deschis, s-a descarcat si l-am bagat la incarcat, dar stau pe el. E corect asa pentru durata de viata a bateriei? Daca nu, cum trebuie facut?

2 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Nu mai trebuie formatat. Durata de viata a bateriei e chiar mai mare daca nu se incarca pana la maxim si daca nu se descarca de tot. Bateria se uzeaza daca e descarcata la maxim sau daca sta la temperaturi ridicate si e incarcata la maxim.

| Petroianu_Mihai_1991 a răspuns (pentru LinxCont):

Mersi mult.