| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am achizitionat un LG G2 Mini, care a venit cu bateria la 40%! Dupa ce l-am deschis m-am conectat la conturi, mi-am descarcat niste jocuri (2 mai exact), am facut niste poze era normal sa se descarce. Intrebarea mea ar fi: se mai formateaza bateria, cat timp trebuie lasata la incarcat?

Pun aceasta intrebare din cauza ca pe eMag la un review scria ca bateria tine 3-4 zile (depinde si de utilizare) dar telefonul meu imi spune ca il pot utiliza inca 10 ore (dupa ce l-am incarcat prima data)! In fond e o baterie de 2440 mAh! Va rog putin ajutor.

Răspuns Câştigător
| Ceiriog a răspuns:

Telefoanele moderne nu mai trebuie formatate.
Telefonul iti spune ca il poti utiliza inca 10 ore de folosire in continuu. Adica sa te joci pe ceva timp de 10 ore, cam asta vrea sa spuna, insa nu te lua dupa estimarile telefonului, adica el iti spune ca il poti folosi inca 10 ore de consum continuu la acel consum, pe cand jucandu-te mai mult bateria se va consuma mai rapid decat facand niste poze, intr-un cuvant, nu te uita la estimarile telefonului, n-are rost happy
(PAREREA MEA)

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bateriile moderne nu se mai formateaza. O incarci pur si simplu cand vezi ca e pe duca si o lasi pana la 100%. Telefoanele moderne au un soft in ele care opresc inacarcarea cand bateria este inacarcata 100%.