| alexcuamare123 a întrebat:

Bateria telefonului se strica daca stau pe el in timp ce este la incarcat?
Am un Huawei p40 lite 5g

9 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu se strică.

Răspuns utilizator avertizat
| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Cred ca se poate strica bateria dacă te joci cu telefonul, de aceea nici nu e indicat, oricum se strica, își scade din viata după anumite cicluri de încărcări.

| TitoJacksana a răspuns:

Da, asa fac multi dar nu e indicat

| Alex08062018 a răspuns:

Nu cred

| Marcus99 a răspuns:

Eu unul nu am patit

| Andrei226035 a răspuns:

Eu nu am patit

| RusPaulDaniel77 a răspuns:

Da și eu am un Huawei P20 și am observat ca bateria nu mai e ce a fost, încearcă să nu îl folosești cât timp se încarcă și seara dacă îl lași peste noapte poate sa dăuneze în cele din urmă bateria.
Încărcați telefonul full înainte sa te culci și folosește-l doar atunci când nu e la încărcat. Ar trebui sa îți lungească viața bateriei.

| BearGrowl a răspuns:

Toate telefoanele "smart" actuale au implementata optimizare a incarcarii bateriei incat sa se incarce mai rapid decat poti tu sa il descarci!
Asa ca poti sa umblii pe el fara probleme daca ai nevoie.
Singurul sfat e totusi sa incerci sa eviti "frecusul" cu el la incarcat pentru a nu ii slabi/uza in exces mufa de incarcare.
Eu am peste 6 ani de cand am mufe (si cabluri) magnetice in aproape toate aparatele ce imi sunt in uz: casti (2 perechi) telefoane (4 in casa), tigare electronica, baterie externa (backup de siguranta cand plec de acasa), lanterna pe acumulatori, ventilatoare de tinut la gat etc...
optiunile sunt limitate doar de faptul ca usual gasesti maxim 3 mufe diferite per cablu: USB C, Micro USB si Lightning (iPhone),