| FulgerMcQueeN a întrebat:

am cateva intrebari...
1. Cablurile SATA se leaga de la hard disk / SSD de placa de baza sau de sursa

2. Se pot cumpara cabluri SATA mai bune, si daca da conteaza de hard disk / SSD daca le suporta...

Asi dori niste explicatii detaliate... Multumesc!

Răspuns Câştigător
| CrazyRat a răspuns:

1. Cablul de transfer a datelor se pune de la HDD/SSD pe placa de baza, alimentarea lor cu curent se face de la sursa la HDD/SSD

2. Depinde de placa de baza si de HDD/SDD ce SATA au, 2 sau 3 (exista si 1 da ii bataie de joc).
Uite aici niste chesti mai explicite:
http://www.tomshardware.com/forum/300583-31-sata-sata-cable
Daca nu intelegi ceva zi-mi si iti explic.

2 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Sata e sata.
sata functioneaza doar cu harduri sata
sata se baga in unul din cele 2/4 porturi de pe placa de baza,
care e nelamurirea?

| EuAli a răspuns:

1 De placa de baza
2 Se pot cumpara, cred, dar nu conteaza cablul, cu conditia ca si cablul, si HDD-ul sa fie SATA