| MefX a întrebat:

Am cumparat acum 3 zile un laptop Acer Aspire One D260 nou nout din magazin si am o problema cu el. Avea Windows 7 gata instalat pe el dar nu mi-a placut pentru ca se vedea mult prea mare totul, si bara de start si pe ecran aveam numa 4 iconite in coloana, se vedea totul foarte mare si mi-am facut un stick boot-abil cu Windows 7 Ultimate si l-am instalat dar am acceasi problema se vede totul foarte mare doar ca acum incap 5 iconite pe coloana pe desktop si se vede un pic mai lat... de ce? As vrea sa se vada totul foarte mic, cum mi se vede si la PC. Am incercat sa umblu prin el, la rezolutie. dar nu am rezolvat nimic.

Cine ma poate ajuta va rog?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În funcție de rezoluția ecranului fiecare desktop are modul său de reprezentare. Nu mai chinui laptopul dacă nu te pricepi, îți oferă tot ce poate. Dacă ai o rezoluție mai mare pe PC nu este obligatoriu ca laptopul să o poată reda și el la fel.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi ca windows ul are setari, pe langa rezolutie, la cat de mare sa prezinte interfata

http://helpdeskgeek.com/windows-7/windows-7-small-icons-taskbar-desktop/

| MefX explică (pentru suntserios):

Nu la asta ma refeream... dar e folositor.

| MefX explică (pentru anonim_4396):

Nu e ok sa am bara de start de jumatate de metru iar pe o coloana pe desktop sa intre numa 5 iconite... Trebuie sa fie o metoda sa fac sa se vada totul mai mic.

| ShNySnYGer a răspuns:

Instaleaza driverul video

| MefX explică (pentru ShNySnYGer):

L-am instalat se vede mai rau.

PS: Windows 7 Ultimate nu necesita drivere big grin

| MefX explică:

Era ca dracu, se misca greu, aveam 100 de programe instalate. era naspa.

| shannygelu a răspuns (pentru MefX):

Dezinstalai programe curatai cu glary utilities faceai o copie de windows unu original costa 4 sau 5 mil

| ShNySnYGer a răspuns (pentru MefX):

Rezolutia maxima este 1024 by 600 pixels