| Cosminovici18 a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor.Problema sta in felul urmator: Detin un laptop Acer aspire e1-531 dupa ce l-am cumparat nou-nout a avut windows 7 apoi s-a stricat hardul l-am dus la service la schimbat si i-a instalat windows 8 iar acum vreau sa pun din nou windows 7 versiunea ultimate 32 de bit.Si acum am instalat windows-ul dar nu e in regula pentru ca nu pot instala driverele,nu-i pot schimba culoarea barei de la start, cand dau pe Show destkop din coltul dreapta de la ceas nu merge nu e in regula si am zis ca e de la windows dar nu are nicio legatura pentru ca e original si l-am mai instalat pe un laptop si pe un pc pe un laptop l-am instalat cu stick-ul si pe un pc cu dvd-ul si totul a fost in regula dar de data asta la Acer-ul asta nu merge.Ce as putea face si care e cauza?

10 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Mai intai faci toate update-urile obligatorii si optionale din Windows si apoi intra in Device Manager si fa un print screen -> posteaza-l aici.
DEVICE MANAGER -> Start -> in Run scrie -> devmgmt.msc -> OK

| neluL a răspuns (pentru Cosminovici18):

Ai toate driverele instalate! Care e problema?

| Cosminovici18 explică (pentru neluL):

Nu le am daca dau la Display scrie VGA GRAPHIC ADAPTER intru pe site-ul Acer iau driverul pentru placa video il instalez dau restart la calculator si cand revine din restart nu e instalat niciun driver apoi problema e bara ai de la start ai vazut culoarea aia nu o pot schimba plus ca nu merge sa instalez toate programele(ex: antivirus) imi da eroare

| neluL a răspuns (pentru Cosminovici18):

Sunt vechi driverele de pe site-ul Acer! Pentru driver, intra pe site-ul Acer http://us.acer.com/ac/en/US/content/drivers si descarca din dreptul la VGA - Intel - VGA Driver -> Download -> install -> reboot computer. Daca nu merge primul instaleaza driverul asta de la Intel http://tiny.cc/8y1tix E CEL MAI NOU DRIVER! Click pe primul download.

Apoi intra in Device Manager click pe Display Adapters -> faci print screen si posteaza-l aici
Intra si in Start ->run -> dxdiag ->click pe tabul -> Display -> faci print screen si posteaza aici.

La antivirus ce eroare iti da? Ce antivirus vrei sa instalezi?

| Cosminovici18 explică (pentru neluL):

Am incercat orice antivirus(avast, avg, panda, avira) nici unul nu merge si inca o problema mai am un laptop la fel Acer aspire e1-531 avea windows 7 ultima 64 bit totul mergea cum trebuie il instalasem exact dupa ce l-am cumparat din magazin si acum am vrut sa-l reinstalez nu a mers tot asa a facut la fel ca pe celalalt laptop...care e problema?

| neluL a răspuns (pentru Cosminovici18):

Pana la urma stiu si eu ce ai facut din ce am zis mai sus? Ca nu mai inteleg nimic aici! Ce a mers, ce nu a mers? Ce scrie in eroare si cand apare?

| Jipa95 a răspuns:

Si eu tot un laptop Acer aspire e1-531 cu varianta de procesor intelB830 detin, si un hdd de 500gb, si am spus odata ca ar trebui sa incerc si eu windows 8. Toate bune si fumoase, pana cand dupa ce l-am instalat, cand am vrut sa-i instalez driverii vga, windows mi-a dat urmatoarea eroare : ne pare rau, dar acest tip de driveri nu sunt compatibil cu windows-ul ( eu am Intel HD 2000 pe laptop ), si dadea foarte multe erori, nu reuseam in nici un fel sa-l activez, iar dupa o zi, am decis ca cel mai bun windows pentru aceste tipuri de laptop-uri sunt windows 7 ( le-am incercat pe toate, ultimate, home, professional ), toate au mers impecabil pe laptop. La tine, indicat ar fi sa treci inapoi pe windows 7, caci daca l-ai cumparat cu el preinstalat, inseamna ca si laptop-ul este bine optimizat pentru ele. Si daca vrei cea mai buna recomandare pentru windows la acel laptop, iti recomand windows 7 home premium x86 ( daca ai 2gb de ram), si x64 ( daca ai minim 4gb de ram).

| manuel72 a răspuns:

Pe www.acer.com gasesti toate driverele pentru laptopul tau.Instaleaza-le,apoi va functiona tot.

| Cosminovici18 explică (pentru manuel72):

Dar nu merge sa instalez driverele...am mentionat si in intrebare