| AleexTPU a întrebat:

Am desfacut laptopul acum 1 an ca sa-i schimb pasta ca se incindea foarte rau si nu era schimbata de cand l.am luat. Am pus pasta pe procesor si pe procesorul grafic( era putin mai jos de procesor), iar acesta avea o spuma albasra peste. Astazi cand l.am curatat iar, spuma aia se lipise de procesoru grafic si s.a rupt cand am dat-o jos. Cand l.am terminat i.am facut proba si constat ca se incide mai rau. Spuma aceea avea vreun rol? Am indepartat-o si am pus pasta. Sau am pus prea putina pasta? Laptopul e inspiron 1525. funda

1 răspuns:
| Danzell a răspuns:

Chestia aia albastra e un fel de gel de siliciu (silica gel plate in engleza).
si da are acelasi rol ca si pasta termoconductoare.

pasta termoconductoare se foloseste 100% pentru CPU si GPU, care ce incing cel mai tare. cu cat contactul dintre procesor si corpul de racire e mai mic cu atat se face transferul de caldura mai repede. de asta se foloseste pasta. pentru ca e mai lichida. ca sa zic asa.

gelul e folosit pentru alte cipuri, si uneori GPU-uri mai low end, care nu pot face contact in mod corespunzator contact cu corpul de racire.
de asta sunt si mai groase.

cat despre pasta nu stiu cat ai pus tu ca sa iti spun daca ai pus sau nu multa.
insa scoaterea acelui gel e problema. producatorul nu l-a pus degeaba acolo.