| deM0 a întrebat:

procesoru de pc si de laptop e la fel? si daca vreau sa schimb procesorul la laptop de ce trebuie sa tin cont?
acum am un
Mobile AMD Turion X2 RM-75 (nu stiu daca e foarte cunoscut)
acu 2 zile l-am curatat am desfacut laptopu si nu stiu ce am facut, dar cand suprasolicit procesoru (mai mult in jocuri) se stinge laptopu brusc
l-ar putea inlocui asta?
http://www.altex.ro/......t-1155-box

Multumesc anticipat!
Dau funda

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand l-ai desfacut si l-ai curatat ai indepartat pasta termoconductoare. Ar trebui pusa la loc. Nu se poate inlocui cu un procesor de desktop fiind diferite si, mai ales, nicicand un procesor AMD cu unul Intel. Au caracteristici diferite.

| deM0 explică (pentru Salontanul):

Deci spui ca trebuie sa cumpar o pasta termoconductoare?
Dar un procesor ce amd cu unu de amd ar merge? cv de genu
http://www.altex.ro/......hz-1mb-65w

| Salontanul a răspuns (pentru deM0):

Si acolo sunt diferite tipuri de socket. De ex la AMD sunt: AM, AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM, etc. Mai este o problema: placa de baza poate sa aiba diferite caracteristici la acelasi socket. Cand cumperi un procesor el trebuie sa aiba frecventa si FSB-ul in parametrii placii de baza. Din pacate n-am gasit denumirea placii de baza. Downloadeaza CPU-Z, instaleaza-l si uita-te la mainboard denumirea si modelul. Apoi mai discutam.