| Ropidox a întrebat:

Salut, TPU, Am gasit pe internet un program prin care pot sa imi fac singur un site/domeniu.As dori sa stiu si eu daca este gratis daca il fac eu singur si care este diferenta dintre site-urile/domeniile pe care le cumperi de la anumite companii specializate si site-urile/domeniile pe care le poti face singur. Multumesc.

4 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Site-ul de care vb u ca il faci singur ma gandesc ca este vorba de ceva de genul asta : numele.domeniul.ro (asta se numeste subdomeniu pentru ca domeniu.ro nu e al tau)
Daca vrei sa iti faci site pe domeniu personal ca si firma de unde poti sa iei hosting + domeniu.ro la 29Euro/viata ar fi myhost.ro.
Iti ofera si platforma de wordpress daca vrei sa iti faci un blog daca nu consulta ofertele.
Hosting-ul de 400 de mega ca exemplu este pana in 2Euro/luna adica undeva la 20Euro/an + eu singura data platesti domeniu.ro 29Euro= in primul an 49Euro/1an. In al doilea vei plati doar 20Euro/an.
Asta e domeniul meu: http://www.tutorialepc.ro care e hostat la myhost.ro.
daca vrei unul gratuit atunci poti sa iti faci la wordpress.com si o sa fie ceva de genul: numele_ales_detine. wordpress.com oricum sunt multe altele de unde poti sa ieii si gratuit.

| keytao a răspuns:

Un site il faci tu, un domeniu trebuie sa-l cumperi, cel mai indicat pentru Romania este "Ro Tld " si acolo pui site-ul pe care il faci si pe care il v-or accesa cei care intra. platesi c-am 2, 3 euro pe luna pentru domeniu.

| Leandro a răspuns:

Poti sa incerci si www.ucoz.ro, probabil cel mai simplu sistem prin care poti sa-ti creezi un Site sau blog GRATUIT! Se adreseaza tuturor, incepatori sau avansati, vine cu o interfata in limba romana si adresa de tip nume.ucoz.ro!

Aici poti sa te inregistrezi: http://www.ucoz.ro/register

Mult succes!

| ray_8008 a răspuns:

Buna un sit faci pe un domeniu sut si domenii free depinde ce doresti sa pui pe sit majoritatea sunt cu plata da sunt si free ca de ex peperonity daca vrei sa ulpdezi netdrive inca ceva nu poti face sit fara un domeniu e imposibil nu stiu cum se fac domenile banuiesc ca sunt sub domenii, domenii.siturii bafta