| octav005 a întrebat:

Am o boxa Bluetooth cu încărcare USB 5v acumulator de 400mah. Când îl încarc are un leu rosu. Am lăsat la încărcat și vreo 4 ore. Tot rosu era ledul. Nu ar trebui sa se încarce după 4 ore și sa fie ledul vede? Pe prospect scrie intre 1.5 și 2 ore

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Ar trebui sa se faca verde. Acum depinde de sistemul de incarcare, daca e cu oprire automata sau cu oprire manuala dupa un timp. Depinde si de tipul acumulatorului. Daca e cu Li-ion, incarcarea ar trebui sa fie automata intrucat acumulatoarele Li-ion nu rezista la supraincarcare. Daca are acumulator Ni-MH, incarcatoarele automate sunt mai rare si ar trebui tinut la incarcat cat e timpul specificat.
Depinde ce scrie in prospect. Presupun ca e cu Li-ion si incarcator automat. Daca in prospect scrie ca se incarca in 1, 5-2 ore si ca trebuie sa se aprinda un led verde la sfarsit, e posibil sa fie ceva stricat sau

mai poate fi si de la boxa, daca se poate inchide, ar trebui inchisa pe timpul incarcarii asa incat tot curentul de la incarcator sa alimenteze numai acumulatorul, altfel o parte din curent e folosit de circuite si incarcarea fie ca dureaza mai mult, fie ca nu se poate face.

(Daca bateria e de 400 mah si se incarca in 2 ore, presupun ca incarcatorul scoate in jur de 200 ma / 5V).

| octav005 explică:

Da este acumulator Li_ion 400mAh. În prospect scrie ca trebuie încărcat intre 1.5 și 2 ore cu încărcător de 5v 500mAh. Dar acel led rosu nu își schimba culoarea, deci nu știu când e încărcat full. Posibil sa îl țin 2 ore la încărcat și sa îl scot asa cum scrie pe peospect