| Maria_Deea_2001 a întrebat:

Salut TPU,am o intrebare. Fratele meu mi-a virusat laptop-ul, as putea sa instalez un antivirus acum? Sau trebuie sa imi restartez laptop-ul si dupa sa instalez un antivirus?

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Scaneaza cun un antivirus live-cd (Bitdefender, Avg ...etc) si apui instaleaza antivirusul dupa ce rezolvi problema ca sa nu mai ai probleme. Daca instalezi un antivirus ai grija sa faci "scanare la bootare". Sunt unii care infecteaza mai multe fisiere, mai ales pe cele de sistem si e greu sa scapi de ei sub windows.

6 răspunsuri:
| Moryami a răspuns:

Ambele variante functioneaza.

| K0sti a răspuns:

Restartez? Adica sa-l inchizi si deschizi, ca asta inseamna restart!
Antivirus-ul unde iti e? Pana acum ce ai pazit?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand incearca cu un antivirus online: http://www.bitdefender.ro/scanner/online/free.html
Sau altul, care vrei. Apoi incearca si cu: https://www.malwarebytes.com/mwb-download/
La free download. Este trial dar functioneaza si dupa. Daca nu reusesti, cureti complet HDD-ul si reinstalezi Windowsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Daca folosesti "in primul rand", trebuie sa folosesti si "in al doilea rand". Scuze, a trebuit sa o fac laughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Am scris " apoi" deducandu-se ca este al doilea rand. Nu scrie nicaieri ca-i obligatoriu sa folosesc "in al doilea rand". Nu stiu unde ai gasit regula asta!

| K0sti a răspuns:

Mai daunator e omul, care habar nu are pe ce lume traieste! Ce e ala un calculator, cum functioneaza programele, ce rol are un antivirus bun, etc!