| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu folosesc un antivirus pe laptop.
Ar fi bine sa imi instalez unul?

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Nu neapărat. Atâta timp cât nu intri pe site-uri cu viruși nu îți trebuie antivirus.

| R0R0 a răspuns (pentru OnuOnulică):

In sfarsit un raspuns mai clar.
Mersi, Ionuț!

| OnuOnulică a răspuns (pentru R0R0):

Cu plăcere.

53 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Daca nu mergi pe site-uri dubioase, nu descarci lucruri si mai dubioase si in general ai grija, se poate si fara. Daca nu te incadrezi aici, atunci insa e recomandat sa iti instalezi unul.

| R0R0 a răspuns (pentru sltlp):

Nu intru pe site-uri dubioase.Depinde de ce vrei sa zici prin asta.

| sltlp a răspuns (pentru R0R0):

Gen, site-uri nedubioase: facebook, google, youtube, etc.
Site-uri dubioase: stiu eu ce email ai primit in spam si vrei sa vezi ca e acolo un site, sau... vezi pe facebook cum fac multi o prostie mai p0rno si dau click pe ea, sau intrii pe site-uri cu materiale obscene sau chiar interzise indiferent de varsta. Sau poate ca descarci orice atasament fara sa te uiti cu atentie daca persoana care l-a trimis e de incredere etc. Sau poate iti da cineva un stick fara sa stie ce are pe el si poate are si alte lucruri pe acolo de care nu stie. Etc. Deci da, pe scurt, cam asta e "dubios".

| R0R0 a răspuns (pentru sltlp):

Ok.Nu intru pe asa ceva niciodata.
Bine, poate iau ceva de pe stick-urile prietenilor, dar nu cred ca au ceva.

| RAY a răspuns:

Nici eu nu folosesc, totusi recomand malbarytes

| R0R0 a răspuns (pentru RAY):

Daca nu folosesti tu, nu-mi pun nici eu.

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

Daca ai i3 sau i5 e ok sa ai avira free antivirus,eu nu am ca eu stau pe TPU, softpedia, fb, unde mai intru noaptea ma asigur ca e ok, plus ca am add block, adw cleanr

| R0R0 a răspuns (pentru RAY):

Am i5.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, cum am mai zis...

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu trebuia atunci să repeti.

| K0sti a răspuns:

Deja e prea tarziu! Antivirusul se pune odata cu instalarea Windowsului!

| R0R0 a răspuns (pentru K0sti):

L-am pus, dar apoi l-am dezinstalat!

| Fatamuntilor a răspuns:

Neaparat.
Nici nu stii de unde te alegi cu un virusel!

| raMLesS a răspuns:

Nu ai aintivirusul instalat în laptop, îţi place să trăieşti periculoos laughing)!

| R0R0 a răspuns (pentru raMLesS):

Uneori da! laughing

| LePotato a răspuns:

Ce răspunsuri ai primit rolling on the floor)

Instalează avast, vezi că ai licență gratis pe 1 an dacă te inregistrezi la ei.

Și da, e bine să ai antivirus (asta dacă nu cumva știi să te ferești de orice chestie dubioasă)

| R0R0 a răspuns (pentru LePotato):

Avast am avut si am fost mai mult decat nemultumita.

| LePotato a răspuns (pentru R0R0):

Nu te lua după ce ți-au scris ăștia...delirează grav.

Și eu sunt foarte mulțumit de avast.

| R0R0 a răspuns (pentru LePotato):

Eu am avut Avast.Nu ma iau dupa ei.
M-a lasat asa, brusc, neprotejata.

| alexandrualind a răspuns:

Doar daca e virusat. Daca nu e nu trebuie.

| R0R0 a răspuns (pentru alexandrualind):

Daca e virusat laptopul.

| alexandrualind a răspuns (pentru R0R0):

Atunci da.

| R0R0 a răspuns (pentru alexandrualind):

Nu e, momentan.

| alexandrualind a răspuns (pentru R0R0):

Dar daca da atunci sa iti instalezi.

Toate cele bune!

| R0R0 a răspuns (pentru alexandrualind):

Nu cred ca am sa o fac!
Mersi!

| alexandrualind a răspuns (pentru R0R0):

Ok,tu decizi!

| R0R0 a răspuns (pentru alexandrualind):

Mersi mult!

| Aberdeen a răspuns:

Ar trebui. Nu te încurcă cu nimic, și nici nu ocupă spațiu. Și de pe facebook și alte site-uri ai posibilitatea să iei viruși, dacă deschizi anumite site-uri.

| R0R0 a răspuns (pentru Aberdeen):

Mie laptopul mi-a mers mai incet din cauza unui Antivirus.

| Aberdeen a răspuns (pentru R0R0):

Poți să încerci clasicul „Avast", merge destul de bine.

| RAY a răspuns (pentru Aberdeen):

Avast nu asigura protectie non stop foarte usor te virusezi cu el, avast e doar pentru scanare atat in scimb avira da ofera protectie

| R0R0 a răspuns (pentru RAY):

Ai mare dreptate!
Am patit-o personal cu Avastul!

| R0R0 a răspuns (pentru Aberdeen):

Am incercat!

| iAMVi a răspuns:

Normal ca trebuie, pentru orice eventualitate totusi.
Daca folosesti laptopul doar pentru facebook si youtube, n-ai nevoie.
Dar daca vrei sa instalezi jocuri, sa intri pe site-uri pornache sau de seriale si filme online, e sinucidere curata fara antivirus.

| R0R0 a răspuns (pentru iAMVi):

Nu.Nu vreau sa instalez jocuri si nici sa intru pe asemenea site-uri.

| NimeniSiAtat a răspuns:

E bine sa ai, preventiv.

| R0R0 a răspuns (pentru NimeniSiAtat):

Ma mai gandesc daca sa imi instalez sau nu unulwinking

| SorinelF86 a răspuns:

Daca ai windows 8 sau 10 atunci ai windows defender deja instalat si nu ai nevoie de alt antivirus

| R0R0 a răspuns (pentru SorinelF86):

Da. E adevarat ca am Windows Defender!

| SorinelF86 a răspuns (pentru R0R0):

Ala e suficient daca mori de curiozitate sa dai click pe toate linkurile tongue

| R0R0 a răspuns (pentru SorinelF86):

rolling on the floor
Sunt eu o fire curioasă, dar nici chiar asa! tongue

| SorinelF86 a răspuns (pentru R0R0):

Ma bucur atunci tongue

| R0R0 a răspuns (pentru SorinelF86):

Mersi! tongue

| BiaBianca273 a răspuns:

Pai depinde dacă laptopul are viruși, atunci instalează antivirus, dacă încă nu are, atunci nu instala. Dacă laptopul are viruși atunci o să meargă mai greu iar dacă nu are atunci o să meargă mai bine

| R0R0 a răspuns (pentru BiaBianca273):

Merge foarte bine!

| Washington_Madalin_1995 a răspuns:

Nu ai de unde sa stii care-s site-urile cu virusii! Daca nu iei antivirusul, laptop-ul va ajunge constant mai rau! Antivirusul te va ajuta, ce nu e bun e bifat cu rosu ( la site-uri ) Iar ceea ce e bun, e bifat cu verde!

| Washington_Madalin_1995 a răspuns:

Tu prima data spalate la gura ca te-ai murdarit de Romana! si dupa scriene din nou un comm'

| R0R0 a răspuns (pentru Washington_Madalin_1995):

Despre cine vorbesti?