| Bobytza97 a întrebat:

Am o intrebare la C#. Vreau sa calculez ceva cu 25%. Mai precis as vrea ca butonul pe care il adaug eu sa faca asa ceva: din valoare pe care o am in textBox1 sa scada 25% si sa imi afiseze intr-un textBox2 valoare dupa ce scade 25%. Lucrez la atestatul la informatica si vreau de exemplu sa fac ceva de genul: pretul unul produs este de 250 lei, daca scad 25% (reducere cum ar veni), care este pretul final? Ma puteti ajuta va rog?

2 răspunsuri:
| TheRoW a răspuns:

Matematica simpla (Procent / 100) * numarul_total, pentru lei poti folosi 75 procent din numar si afli.

| CinevaNou a răspuns:

Ca sa poti face operatii matematice pe un text dintr-un textbox, intai trebuie sa-l convertesti in numar.
Ceva de genul:
decimal val=Convert.ToDecimal(textbox1.Text);
val=val*25/100;
textbox2.Text=val.ToString();