| tavi61 a întrebat:

Am o nelamurire privind Codul Muncii...mai precis despre Pauza de masa.Sunt agent de paza si daca lucrez 8 ore stiu ca nu mi se scade pauza de masa la total ore.
-Daca insa lucrez 12 ore, cate ore trebuie sa mi se scada?
-Dar daca lucrez 24 de ore? La noi la firma pentru ziua de lucru in care fac 24 de ore, non stop, mi se scad la orele de lucru 3(trei) ore! Poate cred astia ca fac praznice la serviciu, dar ca sa mananc 3 ore din 24 inseamna ca mananc nu ma joc...Ca sa nu mai zic ca in timp ce mananc tot eu raspund de obiectiv...
-Rog sa ma lamureasca cineva. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| kllass a răspuns:

Citeste aici. Daca nu intelegi revin-o pentru lamuriri. http://www.codulmuncii.ro/titlul_3_1.html

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte valabil ce spune kllass deci n-ai avea voie la 24 de ore consecutiv. Daca firma ta o face inseamna ca e ilegal.Si ilegal este si calculul orelor de masa care nu reprezinta decit o jumatate de ora la opt ore si nu cite o ora cum sint calculate la voi...