| TheFootballPlayerAndrey a întrebat:

Am o intrebare legata de viteza de internet. Sunt abonat la Telekom de ceva timp si viteza internetului este foarte proasta. In decurs de vreo 2 ani i-am tot intrebat pe cei de la Telekom daca se poate mari viteza, dar de fiecare data am primit raspunsul ca am deja cel mai mare abonament, de 12 Mbps (ceea ce mi se pare penibil). Insa am prieteni in oras care au acelasi abonament de internet, dar locuiesc la vreo 500 de metri de mine si au viteza mult mai mare fata de mine (50-100 Mbps). Ma gandesc ca ar putea fi tipul cablului, poate ei au in acea zona a orasului un cablu care permite viteze mai mari, dar nu sunt sigur pentru ca nu ma pricep prea bine. Aveti idee ce influenteaza viteza? Stiu ca multi dintre voi veti spune sa schimb reteaua, dar sincer nu am optiuni foarte multe. In orasul meu nu exista fibra optica deoarece primaria nu ofera autorizatie la nici o companie, iar alte companii care ofera servicii la mine in oras nu au deloc o conexiune stabila, desi ofera viteze mai mari.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Aveți digi (rds) acolo la voi?

| TheFootballPlayerAndrey explică (pentru sierra1):

Nu, furnizorii principali sunt Telekom si Orange. Mai sunt cativa furnizori mai mici dar nu au conexiune stabila deloc. La prima ploaie pica internetul. La Telekom cel putin nu a picat de cel putin 2 ani, de asta zic ca nu prea am optiuni.

| Guriuc a răspuns:

O optiune ar fi sa schimbi ruterul. daca ai telefon fix, tv, internet, plus un ruter slab, totul pe un cablu, sar explica viteza slaba.

| flixbuster a răspuns:

Mai mult ca sigur ai ADSL. Atat suporta - maxim 16, real 12. Zi mersi daca iti merge 12. In zone rurale merge 6. Citeste in contract ce trebuie sa faci ca sa le raportezi ca nu merge internetul la viteaza care trebuie. Te ia cu capu'.