| gabi096 a întrebat:

Am o intrebare: vreau sa adaug un al doilea hdd (IDE; primul e SATA). Am conectat cablul ide, am setat jumperi pe cs, am facut tot, dar nu imi citeste noul hdd care este compatibil sigur cu placa de baza. Cine ma poate ajuta?

Răspuns Câştigător
| Savy a răspuns:

Master trebuie sa fie unitatea optica(ATA). Pe HDD-ul sata nu-ti trebuie jumper, pe cel ata pune jumperul pe slave si asigura-te ca alimentarea e corecta.
Jumperii stabilesc ordinea, nu afecteaza functionarea

3 răspunsuri:
| nelu13 a răspuns:

Daca ai setat bine sa fie un hard master si celalalt slave ar trebui sa mearga

| gabi096 explică:

Da hardul cu wimdowsul l-am setat pe master iar pe cel nou am incercat si slave si cable select. Dar nu mergeeee

| gabi096 explică:

Gata, cablul IDE era de vina, l-am inlocuit si merge! Multumesc tuturor!