| florin512 a întrebat:

am o mare nelamurire referitoare la un Laptop Dell Latitude E6320 pe care l-am gasit pe marginea drumului... in fine nu conteaza asta, doresc sa precizez ca are niste probleme pe care le-am descoperit dar poate mai sunt si altele inca nu stiu:
1) are ecranul spart si cand il pornesc se vad doar niste lumina alba printre cateva crapaturi;-------- la partea asta am gasit solutie: am conectat monitorul de la calculator(de pe care va scriu acu) la laptop si l-am pornit a functionat in regula destul timp (conectasem si tastatura si mouseu la laptop ca sa nu trebuiasca sa tin capacul deschis) si de aici ajungem la problema 2
2) in timpul in care a functionat laptopul am vaxut ca nu recunoaste bateria asta nu era o problema grava dar dupaceea intervine problema 3
3)dupa ceva timp (imi pare rau nu mai tin minte cat) s-a stins si atunci apare problema adevarata(asta s-a intamplat acu cateva zile, dupa aia l-am mai folosit dar se intampla tot aceeasi poveste care urmeaza) dupa ce s-a stins pe capac el are 2 beculete cu 2 semne langa ele 1 are semnu de pe butonul de pornire si unul are un semn care seamana ca o baterie, beculetul de langa baterie incepe sa lumineze ba portocaliu ba alb iar cand deschid capacul in stanga tastaturii avem 3 semne printre care si cel ce arata ca o baterie si acela lumina ba alb ba portocaliu iar cand apas butonul de pornire semnul de la baterie se stinge sau ramane portocaliu si butonul de pornire incepe sa lumineze constant alb in jur de 10 secunde dupa care se stinge si incepe iar semnul baterie sa lumineze ba alb ba portocaliu.
dupa ceva timp de asteptare (chiar si 24 de ore) cu laptopul deconectat de la incarcator, dupa ce ii bagam iar incaarcatorul in gaurica porneste si povestea o ia de la inceput. Doresc sa mentionez ca cred ca a si plouat pe el caci cand scot bateria pe hartiile de sub bateriie se vad urme umede.
Cam asta e povestea doresc sa aflu de ce oare se stinge si de ce nu mai pot sa il pornesc (am uitat sa spun ca ieri a fost ultima oara pornit un timp in care am apucat sa instalez un joc pe el (Prototype) si dupa ce m-am jucat putin putin s-a stins si pana azi am incercat sa nu ii mai scot incarcatorul sa vad daca porneste dar acum nu porneste asa ca il scot si astept pana maine sa vad raspunsurile voastre si sa vad daca porneste)

Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta si va rog cititi tot ca sa puteti intelege ce s-a intamplat.

5 răspunsuri:
| florin512 explică:

Imi pare rau de greselile gramaticale

| nicole_2751 a răspuns:

Exista 2 posibilitati.prima ar fi ca laptop-ul e varza.Cine ar lasa un laptop bun la marginea drumului?{asta daca nu era metaforic in povestirea ta}.O a2a posibilitate ar fi defectiunea pieselor.Spui ca poate sa fi ploat pe el,piesele s-au deteriorat. pornindu-l,ti-a mers,insa piesele alea au avut ele un efect acolo,primind curent. Daca tii atat de mult la laptop-ul gasit, du-l la un specialist, sa-l desfaca si sa-ti spuna care's pagubele.

| realistul01 a răspuns:

Crezi ca acela care l-a aruncat, nustia ce face?

| florin512 explică:

Da am uitat sa mentionez pe eticheta scrie ca a fost cumparat pe data de 27 iulie 2011 iar eu l-am gasit pe data de 28 iulie 2011 si uite un link cu date despre laptop: http://www.dell.com/ro/intreprinderi/p/latitude-e6320/pd

| cupar a răspuns:

Pentru ca a plouat in el este posibil sa faca scurt pe acolo, si sa se stinga automat pentru ca laptopul are protectie, iar ledul ala cu portocaliu inseamna ca bateria trebuie inlocuita pentru ca nu mai este buna! Daca doresti sa-l vinzi sunt interesat eu de el, dar pentru a stabili un pret trebuie sa il vad si eu cum arata!