| Pravala2388 a întrebat:

Salut!
Am un laptop Asus FX504, aseara s-a stins brusc si de atunci nu mai porneste absolut deloc(nu afiseaza nici led-ul care indica ca laptopul se incarca)

Am un alt laptop mai vechi tot gama Asus si am incercat cu incarcatorul laptopului cu problema sa il pornesc pe acesta vechi,a mers,a pornit cel vechi.
Cand am incercat mai apoi sa conectez incarcatorul la acesta care s-a stins, nu functiona, iar la 10 secunde am incercat sa conectez iarasi incarcatorul celui care s-a stins la cel vechi, de data asta nu mai functiona nici la cel vechi(desi prima data la cel vechi a functionat)

Care ar putea fi problema? Nu am desfacut laptop-ul inainte de a se stinge ca sa faca vreun scurt, nici macar nu ma jucam ca sa fie vreo posibila supraincalzire, temperaturile erau normale.

5 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Uita-te un pic pe incarcatoare sa aiba tot atatia volti, de obicei 20 sau 19, si amperajul sa fie tot asa la fel in mod ideal, desi poti folosi la un laptop un incarcator cu amperaj mai mare decat cel original. Daca sunt la fel, atunci incearca si sa pornesti laptopul nou cu incarcatorul vechi. Daca iti porneste asa, inseamna ca incarcatorul nou e defect, chiar daca a reusit sa-l porneasca o data pe cel vechi. Sper ca am inteles bine ce ai incercat tu sa faci.

| Pravala2388 explică (pentru VoidEternal):

La laptop-ul vechi porneste cu incarcatorul de la laptop-ul care nu porneste, cu incarcatorul de la vechiul laptop nu pot face proba fiindca cel care nu porneste nu e compatibil cu incarcatorul laptop-ului vechi, doar invers.

| halogen001 a răspuns:

Se mai strică componentele și singure.
Un încărcător are protecție la scurtcircuit, se oprește și rămâne oprit cât timp e conectat la priza. Ca să repornească încărcătorul, se scoate din priză și se lasă câteva minute să se descarce condensatoarele, iar la reconectare la priză va porni din nou. Dacă se conectează la un laptop cu scurtcircuit, din nou se va opri și va rămâne oprit și la fel trebuie scos din priză, așteptat puțin să se descarce ca să se reseteze.
Se poate arde și o siguranță sau o piesă în încărcător și atunci nu mai pornește, chiar dacă se scoate din priză câteva minute.

| Pravala2388 explică (pentru halogen001):

Si daca cel cu pricina(cel care nu mai vrea sa porneasca) are totusi un scurtcircuit pe undeva, cum pot rezolva aceasta problema?

| halogen001 a răspuns (pentru Pravala2388):

Încărcătorul de FX504 are 19V, 6.32A, deci 120W când înmulțesc tensiunea cu intensitatea.
Încărcătorul celui vechi probabil că are putere mai mică, să zicem un curent de 4A.
Dacă încărcătorul FX504 a mers la laptopul vechi, atunci probabil că scurtcircuitul este în laptopul FX504.
Dacă pun încărcătorul vechi la laptopul FX504 și laptopul ar fi bun, probabil că ar fi mers sau poate nu, dar fiindcă scurtcircuitul pare a fi în laptopul fx504, atunci nu sunt șanse să meargă cu nici un încărcător și trebuie dus la reparat laptopul FX504.

Dacă încărcătorul vechi mai merge la laptopul vechi, atunci înseamnă că încărcătorul vechi nu s-a stricat în cazul în care a fost pus la laptopul fx504.

Dacă încărcătorul nou mai merge la laptopul vechi, atunci încărcătorul nou e bun și numai laptopul are scurtcircuit.

Trebuie văzut ce face încărcătorul nou. Dacă merge la cel vechi înseamnă că sunt șanse să fie bun și atunci laptopul fx505 are scurtcircuit. Cauzele pot fi multe. O componentă cedează (mai ales că afară e cald și fiecare grad contează ) și atunci poate să apară un scurtcircuit în laptop.

Pentru a măsura încărcătorul, e nevoie de aparate de măsură. Cu un voltmetru se măsoară să fie 19V (aproximativ, pentru că nu e întotdeauna fix 19V). Apoi cu un aparat de măsură pus pe continuitate, pe diodă, pe rezistență se poate vedea dacă e un scurtcircuit la mufa laptopului, la încărcător dacă are tensiune zero și e scos din priză, la fel se poate vedea dacă e în scurtcircuit.

https://www.youtube.com/watch?v=tyTWmCNIjzs

https://www.youtube.com/watch?v=Cq_8H9JEAjw

Dacă încărcătorul are un led și se stinge la conectarea la laptop, atunci e scurtcircuit în laptop. Dacă are led și nu se întâmplă nimic, atunci poate fi și un fir întrerupt sau mufa de încărcare.
Laptopul are și baterie. Dacă bateria era încărcată și laptopul nu pornește, atunci e clar că e ceva stricat în laptop.
Și faptul că încărcătorul nou merge sau mergea la laptopul vechi dă de înțeles că la laptopul nou ar fi problema. Dacă e în garanție, trebuie folosită garanția. Dacă nu, atunci trebuie dus la reparat. Se poate duce întâi încărcătorul la verificat și apoi laptopul sau ambele simultan.