| nicoooletaaa a întrebat:

am o problema cu centrala termica, sau mai bine spus cu ambientul. Am o centrala Motan modelul sigma24 iar ambientul tot Motan. Acesta este setat la 23°. ( in ultima perioada, de 3 ori mai precis) ambientul iese de pe modul heat si intra pe modul off. Am dat resetare la centrala crezand ca este din centrala, am aerisit caloriferele dar continua sa faca asa. Ce se intampla? Este de la centrala sau de la ambient?

3 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Cum naiba sa fie de la centrala?
Schimba-i bateriile la ambient si eventual arunca-l.

| nicoooletaaa explică (pentru xerxes1):

Mod off nu inseamna ca este oprit ambientul, ci faptul ca scrie off dar gradele din camera apar. Deci bateriile sunt ok

| xerxes1 a răspuns (pentru nicoooletaaa):

Cand ii pui baterii noi intra automat in mod off.
Asa face si cand contactul cu bateriile este imperfect.
Schimba-i odata bateriile alea nu te zgarci la 2 lei.
Poate s-a format un strat de oxid pe contacte si contactul a devenit imperfect.
Si daca iti arata temperatura nu inseamna ca bateriile sunt eficiente 100%.
Trebuiesc masurate daca pot sa livreze in continuare un anumit curent si tensiune.