| mary698 a întrebat:

am o centrala motan plus, montata asta vara, astazi i-am facut probe, termostatul arata 23 grade, eu i-am dat drumul la 23.5 a pornit destul de bine, caloriferele s-au incalzit termostatul a detectat 23.5 grade si s-a oprit dar centrala nu s-a oprit de tot, adica se aude un zgomot in fundal ca in standby, nici un led aprins, de avarie sau stand by, doar acel zgomot in fundal permanent si nu am auzit termostatul facand acel zgomot, pacait ca s-ar fi atins temperatura care am cerut-o si sa opreasca centrala. Dupa 5-7 min, timp in care zgomotul persista, centrala porneste din nou, desi in camera in care e termostatul, pe acesta arat 23.5 grade, deci nici o modificare a temperaturii de ambient. O las sa isi faca circuitul, la fel, se opreste, zgomotul persista, dupa 5-7 min centrala porneste din nou. Credeti ca termostatul este stricat? sau nu stiu eu sa il folosesc? big grin

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Termostatul e cu afisaj? Iti arata cand functioneaza centrala si cand nu? Este wireless? Prin functionarea centralei intelegi inclusiv flacara sau doar pompa de recirculare?

| mary698 explică (pentru regis):

Termostatul e cu afisaj si conectat la centrala printr-un fir de telefon, functioneaza inclusiv flacara si pompa, cand se inchide adica ajungand la temperatura optima dupa ce isi mai face de cap se sting flacara si pompa dar o ia la pornit chiar daca temperatura a ajuns la standardul fixat de mine si nu coboara...iar zgomotul produs de centrala e ca o masina de spalat care o pornesti dar nu ii dai apa. am sunat la service si trimit pe cineva o sa va spun ce zic ei

| regis a răspuns (pentru mary698):

Oki, cea mai buna optiune.

| mary698 explică (pentru mary698):

Revin cu constatarea si totul e in regula doar ca acest tip de termostat Motan opresc centrala in momentul cand temperatura depaseste 5 grade peste temperatura fixata de tine (de mine), in ceea ce priveste zgomotul acela si centrala neinchisa, este vorba despre faptul ca temperatura apei atinge pragul maxim si trebuie racita, deci centrala trebuie sa faca mai multe cicluri pana atinge temperatura fixata.

| regis a răspuns (pentru mary698):

Sfatul meu de nespecialist. Daca nu e o greseala, schimba termostatul, un interval de 5 grade este muuuuult prea mare pentru pornirea si oprirea centralei, practic termostatul tau nu mai are nici un rol acolo. Totusi, inclin sa cred ca e vorba de 0, 5 grade.

| mary698 explică (pentru regis):

Da asa e, m-am exprimat gresit 0.5 grade big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, cei care ti-au montat centrala nu ti-a lasat nici un numar de telefon, de unde esti?

| mary698 explică (pentru anonim_4396):

Ba da mi-au lasat dar era dumin si nu am vrut sa ii chem duminica, am zis sa aflu o parere pana vin ei, e grav? care ar fi problema?

| mary698 explică:

Din Iasi