| mafiaa a întrebat:

Salutare. Am o centrala pe gaz Ariston, cred ca are vreo 7 ani, am aerisit caloriferele, am setat presiunea la 1 iar pana se opreste(dupa aproximativ 10 minute ca am termostat) ajunge presiunea pana la 3. Ce e de facut? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca temperatura setata este prea mare. Seteaza temperatura pe la 60-70 grade si atunci nu cred ca o sa creasca asa mult presiunea.

| Ironwin a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu merg pe 79 de grade si nu creste mai mult de 0, 2 bari intre rece si cald. Este de la vasul de expansiune.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ironwin):

Tot ce se poate, eu m-am gandit la cea mai simpla problema.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Problema este in vasul de expansiune, s-a micsorat perna de aer. Orice vas de expansiune este dotat cu o valva pe unde se poate introduce aer cu ajutorul unei pompe auto. Teoretic e o operatiune simpla, dar daca esti atehnic cheama o firma specializata.

| Ironwin a răspuns:

Vasul de expansiune este problema, trebuie verificat si reintrodus aer in el (asta daca nu este sparta membrana), are un ventil ca la masina. Este bine sa chemi pe cineva care se pricepe cat de cat.

| mafiaa explică:

Am setat temperatura la 50 de grade si nu mai trece peste 2

| Ironwin a răspuns (pentru mafiaa):

Te inseli daca crezi ca ai rezolvat problema, acum o sa incalzesti casa mult mai greu, adica centrala va functiona mai mult timp iar pericolul tot exista.

| mafiaa explică:

Multumesc pentru raspunsuri.