| AndreiKCH a întrebat:

Am o problema cu hard drive-ul pc-ului. In vara am pus un SSD principal, si hard disk-ul vechi l-am lasat secundar. Ideea este ca azi si ieri, se opreste si porneste intr-una, stiu ca e normal sa se mai opreasca din cand, dar acum face treaba asta incontinuu, se opreste, porneste, pana cand deschid un folder din el, abia atunci se opreste, vreo idee ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Acest fenomen apare deseori din cauza unor contacte imperfecte la alimentare.
La miscarea mufei care nu face contact, hard discul porneste-opreste, asa se poate depista defectul cel mai rapid.
Incearca sa desfaci si sa pui inapoi mufele de alimentare a hdd-ului, mai ales daca au fost folosite de mai multe ori.
Daca este necesar, se pot strange un pic lamelele de contact cu ajutorul unui ac gros (folosit pentru saci sau piele).

1 răspuns:
| AndreiKCH explică (pentru Bula):

Incercasem asta si pana sa imi spui tu, si tot asa facea, ca na, doar e primul lucru pe care il incearca oricine. Dar dupa ce am primit raspunsul am incercat din nou, si vad ca e ok acum, probabil mi-ai purtat noroc laughing Mersi.