| Marius_Mircea_2000 a întrebat:

am o problema cu PC ul meu, bun, la inceput, cand mergea, cand nu mergea, gen imi intra in power saving mode, si asa ramanea, chiar daca incercam sa dau restart, il lasam cateva ore bune, si incercam sa l deschid uneori mergea alteori nu, bun, acum de curand, mergea normal, de abia reinstalasem windowsul, si ma jucam, nu are importanta ce, bun, am terminat jocul, si am lasat meniul jocului deschis, cand dintr o data, simt miros de incins, si mi se inchide dintr o data, apoi, il deschid din noi, se deschide, imi da un fel de eroare, gen aratandu mi mai multe culori, si apoi s-a inchis, am incercat sa schimb ramii, nu era de la ei, m-am uitat la placa video, nu are nicio problema, am vazut ca sursa a facut un scurt, si s-au inegrit gen alimentatorii, am schimbat sursa cu una noua, si ghiciti ce, tot nu merge, cand il pornesc hardul face niste mici suntete ciudate, dar mai facea si inainte asa, tin sa precizez ca am un hard de 500 gb, 2 gb ram, placa video Nvidia 9500 gt de 512 mb, si o placa de baza gygabyte ga 8i945plge-rh, acum, v-as ruga sa mi spune ti ce credeti ca ar putea fi defect, placa de baza, pc ul porneste, asta zic, daca era placa de baza mai pornea? Ajutati ma, Dau funda mersii :3

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Acele fire de la sursa nu s-au innegrit degeaba!
S-au innegrit din cauza unui scurtcircuit.
Defectul s-a produs in acel bloc unde au fost conectate acele fire innegrite.
Inlocuieste-l si probabil va functiona.

Un gand suplimentar:
Daca folosesti surse ieftine, ele asa si functioneaza!
La o sursa buna trebuia sa functioneze protectia de supra-curent si atunci scapa calculatorul, nu se incingeau firele in caz de scurtcircuit!

1 răspuns:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Probabil ti-a crapat sursa veche si a mai luat vreo doua componente cu ea, printre ele si hardul.