| Boss_Alberto_Boss_1944 a întrebat:

Am o problema cu tastatura de la laptop cand apas pe tastele "u,i,o,j,k,l, m" imi apar niste cifre. Ce pot face?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai activat din greșeală funcția NUMLOCK.
Apasă pe tasta de „funcții" + Tasta marcată (de obicei cu altă culoare, deasupra funcției normale) cu NumLock.
Sau pune o tastatură pe USB, activează/dezactivează numlock pe aceea (LED-ul de numlock să rămână stins). Apoi o poți scoate, se memorează setarea.

| Bunocul a răspuns:

Poate nu mai funcţionează acele butoane. Dacă ai dat cu suc/apă pe ele, ar fi şi normal. Ar mai putea fii blocate de mâncare.
Cumpără un *aspirator* special de tastatură.

| milla24 a răspuns:

E posibil sa fi setat fara sa vrei alta limba la calculator. Trebuie sa verfifici asta mai intai...

| Vaduva_Alexandru_1997 a răspuns:

Poate o fi windowsul setat pe alta limba daca nu-ti apare nimic joc in bara de ex: Ro sau EN atunci trebuie dus la reparat. Daca e cu auna din alea dai pe ea si selectezi romana si iti va merge.