| oviSimple1 a întrebat:

Am o sursa de 450v si in spatele sursei am un buton unde il pot muta de la 450 la 115 cand este la 450 porneste pc-ul dar nu se aude sunetul de la hard si nici monitorul nu se aprinde. doar ruleaza coolerele si atat. Si la 115 cand il pun se aprinde dar sursa se incalzeste extrem de tare si pc-ul se stinge. Placa video gt 520 1gb ram 4gb ddr3 procesor: InteR Pentium R CPU G850 @ 2. 90ghz windows 64 bit. Ce as putea face va rog ajutati-ma. pana acum a mers ok dar nu stiu de ce nu merge pc-ul cand pun sursa la 450 am si curatat-o de praf degeaba. scuzati-mi categoria nu stiu daca este cea buna. Funda raspunsul care ma va ajuta!

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Capisci?
lumea de aici zice ca acolo nu este 450V ci 230V, si mai mult ca sigur sursa ta este de 450W iar tu confunzi W wații cu V volții.
este normal sa rămână intotdeauna pe 230 dacă folosești calculatorul in România.
Dacă ai mutat comutatorul către 115V l-ai stricat. Capisci?
Sursa are ca protecție niște siguranțe fuzibile (niște turbulețe de sticla de vreo 2 cm prin care trece un fir si are capace metalice la capete.) astea sunt ieftine (2 sau 3 lei). Dacă este numai atât poți sa te consideri norocos.
Niciodată sa nu mai pui pe 115V sau 110 V.

7 răspunsuri:
| JohnRR a răspuns:

Ce model e psu?

| Fedaskyn a răspuns:

Schimba monitorul, când este pe 115 este normal ce spui, dar dacă pe 450 nu se deschide cred că sunt prea multi wați pentru monitor

| JohnRR a răspuns:

E un buton roșu cu sigiliu dacă ai umblat acolo s-a dus sursa posibil si placa de baza 115V/ voltaj folosit în SUA 220 în ro.

| xerxes1 a răspuns:

Ai 250si 115 nu are cum sa fie 450.
La 115 trebuia sa bubuie din prima.

| oviSimple1 explică (pentru NGheorghe):

Am desfacut sursa si am doua butoiase umflate pe ea care se incalzesc le pot inlocui sau trebuie sa schimb sursa cu totul? Am si un butoias mic de sticla dar pare in regula.

| xerxes1 a răspuns (pentru oviSimple1):

Butoiasele acelea sunt condensatori cu ESR mic speciali pentru surse in comutatie.Se inlocuiesc.
Atentie la + si la -.

| NGheorghe a răspuns (pentru oviSimple1):

Câtă vreme tu zici "butoiașe" bună la condensatoare... îi foarte clar că tu nu ai voie să te mai atingi de nimic. Ori mergi la un electronist ori înveți cum se folosește un osciloscop, ori îți cumperi o sursă pe care să nu o desfaci. Dacă ai pus mâna pe condensatoare, sa vezi dacă sunt calde, în timp ce sursa era pornită atunci ar trebui sa mergi mai întâi la biserica ca să faci o donație... încă ești în viață! (asta nu înseamnă că dacă ai scos sursa din priză, poți da pui mâna pe alte piese. Condensatoarele asta fac: se încarcă de curent și se descarcă în cine au ocazia.