| Roswell a întrebat:

Salut comunitate TPU ....am o problema cu PC-ul si nu stiu cum sa o rezolv.Cand deschid pc (dimineata dupa ce sta o perioada inchis) imi merge cca. 10 min apoi se inchide (se inchide numai daca am o aplicatie pe care lucrez cum ar fi Facebook sau vreun joc) dupa ce se inchide la interval de vreo 2 secunde se aprinde dar nu apuca nici monitorul sa porneasca imaginea ca se inchide iar si tot asa... Dar daca il las cam 1-2 ore inchis il deschid si merge ori se aprinde de vreo doua ori si apoi porneste o data cum trebuie.Nu ma pricep foarte bine la calculatoare dar totusi de cand s-a stricat am tot umblat in el la Hard Disk la procesor etc si am realizat ca problema ar putea fi de la Sursa de curent electric (cutia aia mare in care bagi mufa de la cablul de alimentare), probabil s-a uzat vreun cablu sau asa ceva dar stiu sigur ca nu-i de la praf ca de cand s-a stricat l-am curatat de vreo 2 ori si tot nu merge. Deci. daca ma putiti ajuta..astept sfaturi.
Scuzati greselile de ortografie si/sau de exprimare dar ma grabesc sa scriu pentru a nu mi se inchide PC-ul inainte de a termina.

Răspuns Câştigător
| Mariannnnn a răspuns:

1:intra in bios si vezi temperatura CPU(procesorului)
2:sursa de se uza se ardea imd sau nu mai pornea de loc
3:poti sa desfaci carcasa si sa te uiti la CPU sa vezi daca mai are pasta

| Mariannnnn a răspuns (pentru Mariannnnn):

Uitasem sa-ti zic de placa video vezi ca fie fixata bine daca ai unmblat in el
daca ai teperatura peste 60*C nu mai ai pasta pe procesor sau nu mai face ventilatorul fata

2 răspunsuri:
| Roswell explică:

Mersi DJ morgen credeam ca temperatura CPU e la sursa dar ai dreptate CPu temperature in maxim 5 minuyte imi poate ajunge si la 60 grade.MKi s-a intamplat asa o data (acum doua zile si nu mi s-a mai deschis timp de 12 ore deloc)