| Roswell a întrebat:

Sal comunitate TPU ....am o problema cu PC-ul si nu stiu cum sa o rezolv.Cand deschid pc (dimineata dupa ce sta o perioada inchis) imi merge cca. 10 min apoi se inchide (se inchide numai daca am o aplicatie pe care lucrez cum ar fi Facebook sau vreun joc) dupa ce se inchide la interval de vreo 2 secunde se aprinde dar nu apuca nici monitorul sa porneasca imaginea ca se inchide iar si tot asa... Dar daca il las cam 1-2 ore inchis il deschid si merge ori se aprinde de vreo doua ori si apoi porneste o data cum trebuie.Nu ma pricep foarte bine la calculatoare dar totusi de cand s-a stricat am tot umblat in el la Hard Disk la procesor etc si am realizat ca problema ar putea fi de la Sursa de curent electric (cutia aia mare in care bagi mufa de la cablul de alimentare), probabil s-a uzat vreun cablu sau asa ceva dar stiu sigur ca nu-i de la praf ca de cand s-a stricat l-am curatat de vreo 2 ori si tot nu merge. Deci. daca ma putiti ajuta..astept sfaturi.
Scuzati greselile de ortografie si/sau de exprimare dar ma grabesc sa scriu pentru a nu mi se inchide PC-ul inainte de a termina.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Sursa, urgent service, asta daca nu vrei sa ramii fara tot calculatorul cind o sa pocneasca de tot. Foarte putin probabil sa fie placa de baza, oricum, in principiu sint niste condensatori pa-pa (SU_Caps.jpg)">https://en.wikipedia.org/wiki/FiletongueSU_Caps.jpg)

| Roswell explică (pentru KodrutZ):

Am postat intrebare aceasta de doua ori si la cealalta mi-a mai raspuns cineva si a spus ca daca TemperaturaCPU din bios crese pre mult e de vina procesorul ca nu mai are pasta si asa cred ca temperatura aia ajunge cateodata la 55-60 grade la are ori il scot din priza ori sse inchide singur.

| KodrutZ a răspuns (pentru Roswell):

Daca e de prin 2005 incoace sistemul, nu se inchide la supraincalzire, ci coboara frecventa si voltajul procesorului pentru a mentine temperatura in limite normale. 55-60 de grade e ok, vezi ce setare ai in BIOS la treaba asta.

6 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Ai verificat temperatura?
Instalezi acest program foarte rapid si vezi cam pe la ce temp se opreste.
http://www.almico.com/sfdownload.php

De acord cu kodrutz. schimba-ti sursa.

| IIIDanTeIII a răspuns:

Pai nu stiu sunt multe cauze care inchide PC fara ca tu sa faci nimica
1 verifica butonul care dai drumu la PC sa nu fie Blocat chiar daca el e scos si pare ca nu are nimica
2 vezi daca toate firele de la sursa care le bag in HDD CD rom etc sunt conectate cum trebuie
3 vezi la setari din Bios sincer nu mai stiu exact dar incerca sa te uiti repede big grin

| Roswell explică:

Multumesc de sfaturi am sa imi duc PC-ul la o cunostinta la o cunostita sa-l repare ca a avut un servis pentru calculatoare si are un morman de PC-uri nefolositoare acasa poate imi vinde si mie o sursa buna.
PSstraight face||DanTell am incercsat si varianta ta de multe ori dar tot nu merge din pacate.

| Roswell explică:

Am uitat sa precizez "morisca " (nu stiu cum sa-i spun) de la sursa nu se invarte e locata intr-o placa...