| CosminGK a întrebat:

Am o placa de baza z390 aorus ultra, i7 9700k, 16 gb ram ddr4, gtx 1060 de 6 gb. Intrebarea mea, ce cooler ar fi ok pentru procesor? Nu vreau sa-i fac oc, decat gaming/livestream. Tin sa mentionez ca am o carcasa AeroCool Cyclon rgb. Caut si cu lichid si pe aer.

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Nu m-am uitat la el, dar presupun ca are un cooler cu care vine la pachet? Daca da, atunci e suficient ala. Daca nu, cam orice cooler after-market o sa-si faca treaba. Procesoarele nu sunt solicitate asa mult de gaming. Ceva mai scump de 100 de lei nu as lua.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

De ce ai procesor cu k dacă nu vrei sa ii faci oc? Dacă îți iei cooler cu lichid nu are rost sa nu ii faci oc, dar dacă totuși nu vrei îți recomand orice aio de la brandurile cunoscute pe tur producția de aio, cum ar fi nzxt, corsair, deepcool, cooler master, arctic freezer, aorus. Dacă vrei pe aer, deși nu cred ca merita pentru ca un cooler pe aer bun e la același preț ca un aio, și în plus e și mai elegant, iar asta este numai bine pentru placa video, pentru ca ai o sursa în minus de căldură în carcasa, deci și placa video se va raci mai bine.

| CosminGK explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

Nu vreau sa i fac pe moment oc. Asta nu rezulta ca nu vreau sa i fac deloc. Plus ca sunt limitat de carcasa la coolere, ori aer ori lichid

| JicaContra a răspuns:

Mie nu prea mi se pare ca, carcasa aia ar fi limitata la coolere
dar, cum zici tu

oricum, daca nu vrei sa faci oc atunci ala din box e super suficient
cand o sa vrei sa faci oc, atunci ia cooler

iar coolerele sunt efectiv in functie de pret, cu cat dai mai mult, cu atat mai eficient e, iar singura alta solutie e sa limitezi numarul de stele/rating de pe eMAG sau de unde il iei:
https://www.emag.ro/......priceasc/c
eu mi-as lua de la alea care incep cu heat-pipes in sus, heatpipes sunt asa zisele tevi (radiatorul e legat de procesor prin niste tevi)
https://www.emag.ro/......DPBYK8BBM/

si, cu cat mai multe tevi cu atat mai bine:
https://www.emag.ro/......D9L81BBBM/
am un prieten cu un procesor de genul asta, si a venit pe capul meu ca de ce nu se invarte ventilatorul, de ce s-ar invarti?!? procul era la 32 de grade cand se juca, atat de eficient era cooler-ul