| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp imi tot apar reclame pe telefon. Nu conteaza ca am netul inchis.
Ma dispera! Stie cineva ce sa fac sa nu imi mai apara?

Dau funda raspunsului care functioneaza!

Răspuns Câştigător
| Trickster a răspuns:

Da-ti backup la aplicatii, poze etc. pe card daca ai. Apoi da telefonul la setarile din fabrica.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Instaleaza o aplicatie antivirus si scaneaza-ti cu el telefonul.

| TheWolfOficial1 a răspuns (pentru Bula):

Am facut asta cu mai multe aplicati dar imi ziceau ca nu e nici un virus...

| MortalLama a răspuns:

Ai malware in telefon. Malwareul e un fel de virus (nu se poate numi asa) care iti baga mereu reclame. Pentru inceput evita descarcarea diferitelor aplicati/jocuri din alte surse decat google play. Asigura-te ca ai sters tot ce ai luat si pare dubios.

| TheWolfOficial1 a răspuns (pentru MortalLama):

Heyy! Mersi pentru raspuns MortalLama. Vreau sa iti dau funda dar nu imi arata!

Bula
| Bula a răspuns (pentru TheWolfOficial1):

Verifica cu asta, online:
http://www.eset.com/int/home/online-scanner

| TheWolfOficial1 a răspuns (pentru Bula):

Am intrat pe site si am apasat pe,, scaneaza acum" apoi mi.a descarcat un fisier si dupa zicea ca nu poate fi deschis.
M-am dus mai jos si am am pasat pe,, obtineti o incercare gratuita" dar nu s-a intamplat nimic sad

Bula
| Bula a răspuns (pentru TheWolfOficial1):

Dupa ce ai descarcat acel fisier, trebuie sa-l si lansezi.
Va descarca pachetul cu amprente, dupa care iti ofera modul de testare. Alege scanarea tuturor fisierelor infectabile (mod heuristic) si porneste scanarea.
Pastreaza link-ul si pentru alte ocazii, daca va fi necesar (recomandat: lunar cel putin odata).