| JustAKid_1316 a întrebat:

Deci am un laptop Acer Aspire 7520 si il incar(am acumulator in el) si il scot si nu rezista mai mult de 10 min.
Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| brandiburu a răspuns:

Acumulatorul e pe duca.
Te duci frumusel la un magazin specializat, dai comanda pentru un nou acumulator.
Dupa ce iti soseste, ai in BIOS (sau ar trebui sa ai) o optiune legata de "calibrarea acumulatorului". Urmezi pasii de acolo si ar trebui sa fie totul bine.
Un mic secret pentru cei care au laptop-uri si vor sa aiba acumulatorii cat mai mult timp:
- presupun ca am acumulatorul nou, merge bine si e incarcat 100%
- pornesc laptopul doar cu acumulatorul, fara cablu de alimentare
- imi fac treaba pe el pana cand incep sa primesc mesaje cum ca se descarca acumulatorul
- conectez cablul de la incarcator si stau pana cand vad ca acumulatorul este incarcat aproape full
- repet operatiunea pana cand termin ce am de facut la laptop.

Respectati chestia asta si o sa va tina acumulatorii ani de zile.

3 răspunsuri:
| winter a răspuns:

Asta este buba cea mare la laptopuri.bateria nu tine mult. daca ai un laptop de 17" ei bine aceste laptopuri consuma cel mai mult ca are o diagonala destul de mare.aceste laptopuri mari sa le zic sunt proiectate sa aiba o performanta mai mare si automat si bateria se va duce mai repede.dar intrebarea este de cand ai laptopu ca chiar si o jumatate de ora ar trebui sa tina?

| RB26DETT a răspuns:

Am aceeasi problema cu laptopul meu, numai ca mie imi tine 39 minute, cumpara alt acumulator, cand il incarci tine-ti laptopul inchis si cat timp umbli pe el si e conectat la priza scoate-i bateria.

| pufulete17 a răspuns:

Salut justakid! singura rezolvare pe care o vad eu este sa iti cumperi alta baterie, aceasta categoric nu mai rezista! bafta