| BlackAngel29 a întrebat:

Am si eu o problema: De la un timp, au inceput sa apara niste dungi orizontale verzi pe monitor (doresc sa specific ca problema tine strict de monitor deoarece am testat PC-ul la alt monitor si nu este nimic neinregula cu placa video). Imi poate spune cineva ce are si cum as putea rezolva? Multumesc mult, dau funda.

17 răspunsuri:
| AstroNoot a răspuns:

Se numesc pixel morti.Nu cred ca se pot repara.

| BlackAngel29 explică (pentru AstroNoot):

Are momente cand isi revine, deci cred ca se poate face ceva.

| BJK1903 a răspuns:

Cred ca s-a dus monitorul si trebuie sa il duci la service sau sa iti cumperi altul... Cel mai bine cumperi altul, nu prea mai ai ce sa ii faci, nu mai dureaza mult pana se duce. big grin

| AstroNoot a răspuns (pentru BlackAngel29):

Deci e doar blocat pe o culoare. Poti incerca PixelHealer.Aici - http://www.aurelitec.com/pixelhealer/windows/

| BlackAngel29 explică (pentru AstroNoot):

Pe fereastra colorata de la PixelHealer nu se suprapun dungi verzi. Ce as putea face in continuare?

| popadrian96 a răspuns:

1. Placă video defecta.
2. Conexiune dintre banda de la display și ecranul LCD este imperfecta.
3. Ecranul laptopului este defect.
4. Banda de la display este defecta.

Dacă înlocuirea ecranului nu ajuta la rezolvarea problemei, inlocuiti banda ce face legatura intre ecran si placa de baza. Este foarte puțin probabil ca această problemă sa aiba legatura cu bande de legatura intre ecran si placa de baza. In astfel de situatii de obicei componenta defecta este ecranul!

| AstroNoot a răspuns (pentru BlackAngel29):

Ruleaza programul minim juma de ora

| BlackAngel29 explică (pentru AstroNoot):

Pe fereastra colorata de la PixelHealer nu se suprapun dungi verzi. Ce as putea face in continuare? Exista o cale sa pot rezolva
?

| BlackAngel29 explică (pentru AstroNoot):

Ok.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Depinde cum se manifesta exact. Din ce zici nu pare displayul defect. Mai probabil contact imperfect la unul din capetele cablului de semnal (daca este de tip VGA) sau o intrerupere in cablu.

| BlackAngel29 explică (pentru popadrian96):

Pai da, monitorul este de vina. Deoarece am testat monitorul la un alt PC si tot asa facea.

| Sarcopt a răspuns:

Caută pe Youtube deblocare pixeli, este un videoclip în care se schimbă mai multe culori, vezi dacă se deblochează. Dacă nu poți să-l scimbi

| AstroNoot a răspuns (pentru Sarcopt):

Asta face PixelHealer.

| peperonies a răspuns:

Daca nu pui o poza nu te putem ajuta.

| K0sti a răspuns (pentru BlackAngel29):

Http://i.imgur.com/vhV2Uq5.jpg
Vezi placa aia electronica de pe spate...aia e defecta! Alt monitor!

| BlackAngel29 explică (pentru K0sti):

Http://imgur.com/a/V86hI

Cum pot rezolva?

| BlackAngel29 explică:

Poftiti poza:

http://imgur.com/a/V86hI

Cum pot rezolva?